Biokat’s Micro Classic review: de zuinige klontvulling, en het stofsignaal dat je moet kennen
Correctie 1 september 2026: de reviewbasis bij bol is veranderd. Tot eind augustus deelden de Micro Classic en de Micro Fresh bij bol één reviewteller; beide pagina’s toonden 4,2 uit 1.041. Die tellers zijn inmiddels ontkoppeld. Op 1 september 2026 staat de Micro Classic op 4,2 uit 778 beoordelingen en de Micro Fresh op een eigen 4,4 uit 277.
Het gemiddelde bleef gelijk, maar het gaat nu wél over dit ene product: de sterverdeling telt precies op tot 778 en het gewogen gemiddelde daarvan komt exact op 4,2 uit. Wij hebben de aantallen, de sterverdeling en de grafiek hieronder daarop aangepast. Ons oordeel over de vulling zelf verandert hier niet door.
Biokat’s is een van de meest verkochte vullingmerken op Bol.com, en de Micro Classic is het werkpaard uit die familie: een extra fijnkorrelige, klontvormende kleivulling zonder parfum. Geen toeters en bellen, geen babypoedergeur – gewoon sterke klonten, goede geurbinding en een lage prijs.
Maar fijne korrels hebben ook een keerzijde. In deze review leg ik uit wat de Micro Classic zo zuinig maakt, waar je rekening mee moet houden, wat het je per maand kost, en hoe het zich verhoudt tot zijn duurdere broer (Diamond Care), de minerale Catsan en de plantaardige World’s Best.

Wat is Biokat’s Micro Classic?
De Micro Classic is een klontvormende vulling van 100% natuurlijke klei (bentoniet), gewonnen uit eigen groeves in Duitsland. De fabrikant is H. von Gimborn GmbH in Emmerich am Rhein, vlak over de grens bij Arnhem – de transportafstand naar Nederland is dus kort. De “Micro” in de naam slaat op de extra fijne korrel: die verdeelt zich beter over de bak en heeft daardoor een hoge effectiviteit. Volgens de fabrikant bindt 1 liter tot 3 liter vocht (300% absorptie), wat de vulling tot zo’n vier keer zuiniger zou maken dan traditionele grove klei.
De korrels zijn parfumvrij – ze ruiken licht naar klei, niet naar toegevoegde geurstoffen – en volgens de fabrikant tot 99% stofvrij. Precies die laatste claim is waar de recente beoordelingen op stuklopen; dat behandelen wij verderop apart. Sinds enkele jaren komt Biokat’s in een papieren zak in plaats van plastic, een milieuwinst. Het is een van de weinige merken dat openlijk vermeldt hoe de klei wordt gewonnen en het groevegebied daarna wordt hersteld.
Type: Klei (bentoniet), klontvormend, extra fijn
Inhoud: 14 liter (± 13 kg)
Geur: Parfumvrij (ruikt licht naar klei)
Absorptie: tot 300% – “tot 4× zuiniger” (fabrikantclaim)
Richtprijs: rond de €11–14 (wisselt – check actueel)
De voordelen
1. Sterke, vlakke klonten
De fijne korrel vormt platte, stevige klonten die in één stuk uit de bak komen. Gebruikers noemen dit consequent als pluspunt: je schept de plas er volledig uit, waardoor de rest van de bak lang fris blijft. Geen half afbrekende klonten, geen restjes op de bodem.
2. Geurloos, en sterke geurbinding
Geen toegevoegd parfum betekent dat je de natuurlijke geurbinding van de klei zijn werk laat doen, zonder dat je kat afhaakt op een kunstmatige bloemengeur. Reviewers beschrijven de bak als fris en reukloos bij dagelijks scheppen – precies wat je wilt.
3. Zuinig: je doet er lang mee
Door het hoge absorptievermogen en de fijne verdeling gaat een zak ver. Een gebruiker met één kat haalde er bij dagelijks scheppen bijna een maand uit één zak van 14 liter. Dat maakt de lage aanschafprijs nog gunstiger – zie de kostenberekening hieronder.
4. Zacht voor de pootjes
De fijne korrel voelt zacht aan en wordt door veel katten meteen geaccepteerd – ook door katten die eerder alleen houtkorrels kenden. Meerdere eigenaren van katten met gevoelige pootjes noemen dit als reden om bij dit merk te blijven. Wat wij hier bewust niet meer als voordeel opvoeren is “stofvrij”: dat stond hier eerder wel, maar het houdt geen stand tegen de beoordelingen van het laatste anderhalf jaar. Zie de stofparagraaf verderop.
5. Bewuste herkomst en papieren verpakking
Regionale Duitse klei betekent korte transportafstanden, en de overstap naar papieren zakken scheelt plastic. Voor een kleivulling is dat een nette milieukeuze.
De nadelen, eerlijk benoemd
1. Fijne korrel trackt makkelijker
De keerzijde van die zachte, fijne korrel: hij blijft sneller aan natte pootjes plakken en gaat zo de kamer in. Wie gevoelig is voor grit op de vloer, doet er goed aan een uitloopmat voor de bak te leggen.
2. Zware zak
14 liter klei weegt rond de 13 kg. Meerdere gebruikers raden aan om met een schepje uit de zak te werken in plaats van ‘m te kantelen. Online bestellen scheelt in elk geval het sjouwen uit de winkel.
3. Klei: restafval, niet doorspoelbaar
Anders dan plantaardige vullingen hoort bentonietklei bij het restafval en mag het niet door het toilet. Wil je per se een (deels) doorspoelbare optie, kijk dan naar een plantaardige vulling als World’s Best – al gelden daar eigen kanttekeningen.
4. Geen actieve kool of geurextra’s
De Micro Classic is bewust basaal. Wil je extra geurbescherming met actieve kool en een lichte frisheid, dan is de duurdere Biokat’s Diamond Care binnen hetzelfde merk de stap omhoog.
Twee winkels, twee heel verschillende cijfers
De Micro Classic staat bij bol én bij Zooplus, in exact dezelfde zak van 14 liter. Toch levert een vergelijking twee uitkomsten op die allebei opvallen: het prijsverschil is groot, en het verschil in beoordeling is dat ook – maar in de andere richting.
| Gecontroleerd 20 augustus 2026 | bol | Zooplus |
|---|---|---|
| Prijs 14 liter | €12,99 (was €17,50 op 20 aug; nu verkocht door bol zelf) | €10,99 (adviesprijs €14,99, dus −27%) |
| Prijs per liter | €1,25 | €0,79 |
| Dubbelpak | niet als dubbelpak aangeboden | 2 × 14 l voor €21,49 (€0,77 per liter) |
| Wie verkoopt | partnerverkoper, niet bol zelf (op de checkdatum: Dierentotaalzaak onsschuurtje, 9,2) | Zooplus zelf |
| Beoordeling | 4,2 / 5 uit 778 | 3,4 / 5 uit 270 |
| Aandeel 1 en 2 sterren | 12,1% | 32,6% |
Het prijsverschil is 37%. Op één zak scheelt dat €6,51; bij zes zakken per jaar loopt dat op tot bijna veertig euro. Op bol lag de laagste prijs bij een andere partnerverkoper op €16,82 – ook dan blijft Zooplus ruim voor. Let wel op de verzendkosten: Zooplus rekent die onder een bepaald orderbedrag, en meerdere beoordelaars melden dat een losse zak grit door het gewicht net over die drempel kan vallen. Reken dus met de prijs in je winkelwagen, niet met de prijs op de productpagina.
Wat geen van beide tellers je vertelt. Wij tellen de beoordelingen van twee winkels nooit bij elkaar op, en bij dit product blijkt waarom. Bij Zooplus hangen het losse pak en het dubbelpak onder hetzelfde artikelnummer (66054), en er staat een apart blok met beoordelingen uit andere landen: op de eerste pagina troffen wij bijdragen uit Frankrijk, Spanje, Duitsland, Roemenië, Italië, Slowakije, Tsjechië en het Verenigd Koninkrijk. Bij bol speelde tot eind augustus 2026 hetzelfde in een andere vorm: de teller werd gedeeld met de Micro Fresh (de variant met zomergeur), beide productpagina’s toonden exact 4,2 uit 1.041, en meerdere beoordelingen op de Classic-pagina droegen het label “Geschreven bij: Biokat’s Micro Fresh”. Dat is opgelost. Op 1 september 2026 staat de Micro Classic op 4,2 uit 778 en de Micro Fresh op een eigen teller van 4,4 uit 277; de sterverdeling van de Classic telt op tot precies 778 en levert exact 4,2 op, en op de eerste reviewpagina staat geen enkel “Geschreven bij”-label meer. Het bol-cijfer gaat nu dus over één product. Bij Zooplus loopt de bundeling van varianten en landen wél gewoon door — daarom blijven wij die twee tellers gescheiden houden.
Het stofsignaal: wat de recente beoordelingen laten zien
Op de zak staat “tot 99% stofvrij”. In de beoordelingen van de laatste anderhalf jaar is stof juist de meestgenoemde klacht. Dat is geen detail, want stofvrijheid is bij een extra fijne korrel nu net de eigenschap waarop je hem koopt.
Wij namen op 20 augustus 2026 de twintig meest recente Nederlandse beoordelingen bij Zooplus door, van april 2025 tot en met augustus 2026. Dertien daarvan noemen stof als probleem, van “stuift een beetje” tot “alles in de omgeving van de bak ligt onder een laag stof”. Een veertiende noemt stof maar zegt er weinig last van te hebben. De formuleringen lijken sterk op elkaar en keren ook terug in de beoordelingen uit andere landen.
Wat die beoordelingen bijzonder maakt, is wie ze schrijft. Het zijn opvallend vaak langdurige gebruikers: iemand die het product tien jaar gebruikt, iemand die het elf jaar gebruikt, en een Duitse koper die na vijftien jaar overstapt. Zij beschrijven allemaal dezelfde ommekeer – het stoft nu wel, en de klonten vallen vaker uit elkaar bij het scheppen. Een enkeling speculeert over een andere groeve of een gewijzigde samenstelling. Dat is speculatie van kopers, geen bevestigde productwijziging; wij hebben geen mededeling van de fabrikant gevonden waarin een receptuurwijziging wordt bevestigd, en presenteren dit dus als patroon in de beoordelingen en niet als vastgesteld feit.
Eén nuance die in de beoordelingen zelf staat en die je niet moet overslaan: meerdere gebruikers schrijven expliciet dat het per partij verschilt. “De ene zak klontert beter dan de andere”, “afhankelijk van de partij”. Dat verklaart waarom je zowel enthousiaste vijfsterrenreacties als vernietigende éénsterrenreacties uit dezelfde maand tegenkomt. Het is dus geen product dat gegarandeerd stoft – het is een product waarvan de partijkwaliteit wisselt, en dat is voor de koper eigenlijk lastiger.
Waarom bol een ander beeld geeft
De 4,2 bij bol staat op een teller die is opgebouwd sinds 2015. De beoordelingen die bol als meest behulpzaam bovenaan zet, dateren van 2015 tot 2020 – ruim voor de periode waarin de stofklachten opkomen. Wij kunnen aan de buitenkant niet zien hoe die 778 beoordelingen over de jaren verdeeld zijn, en beweren dus niet dat de recente bol-beoordelingen anders luiden dan de Zooplus-beoordelingen. Wel geldt: een gemiddelde van tien jaar reageert traag op een verandering van het laatste jaar. De Zooplus-pagina laat je sorteren op nieuwste eerst en toont de sterverdeling per niveau; daardoor zie je daar wat een lang gemiddelde uitsmeert.
Wat dit praktisch betekent. Overweeg je een dubbelpak of een voorraadje: koop eerst één zak. Valt die goed, dan heb je een uitstekende vulling voor minder dan tachtig cent per liter. Valt hij stoffig uit, dan heb je één zak weggegooid in plaats van vier – een klacht die letterlijk in de beoordelingen terugkomt. Zet de bak bij twijfel niet in de badkamer of slaapkamer, en gebruik dit grit niet in een gesloten bak als je kat gevoelige luchtwegen heeft.
Wat kost de Micro Classic je per maand?
Hier blinkt de Micro Classic uit – maar alleen als je de juiste winkel kiest. Onderstaande bedragen zijn indicaties op basis van de prijzen van 31 augustus 2026 en klontvormend gebruik: dagelijks scheppen, bijvullen wat je eruit haalt, en periodiek de hele bak verversen.
| Situatie | Zak gaat mee | Per maand via Zooplus (€10,99) | Per maand via bol (€12,99) |
|---|---|---|---|
| 1 kat | ± 3–4 weken | ± €12–16 | ± €14–19 |
| 2 katten | ± 1,5–2 weken | ± €24–32 | ± €28–38 |
Op jaarbasis scheelt de winkelkeuze bij één kat ongeveer €25 tot €32, en bij twee katten het dubbele daarvan. Dat is fors minder dan wij op 20 augustus opschreven, en de reden is dat bol de zak toen voor €17,50 aanbood via een partnerverkoper en hem nu zelf voert voor €12,99. Het verschil per liter kromp daarmee van 37% naar 15%. Wie op deze pagina afgaat om winkel te wisselen: het loont nog steeds, maar het is geen tachtig euro meer.
Over de “60 dagen” op de verpakking. Bij dit merk circuleren gebruiksduurclaims van 60 dagen (Nederlandse verpakking) tot 83 dagen (buitenlandse verpakking) per zak. Die halen kopers in de praktijk niet. Een Nederlandse beoordelaar bij bol rekent voor dat het bij één volwassen kat eerder dertig dagen is; een Franse koper haalde vijftien dagen; een Nederlandse Zooplus-koper met twee katten meldt bijna een zak per twee weken. Onze tabel hierboven gaat uit van die praktijkcijfers en niet van de claim op de zak.
Micro Classic vs. de andere vullingen
Hoe kies je binnen het aanbod? Een overzicht van de vier vullingen die ik het vaakst vergelijk. Bol-scores wisselen.
| Vulling | Type | Onderscheidend | Prijs |
|---|---|---|---|
| Biokat’s Micro Classic | Klei, klontvormend | Zuinig, geurloos, fijne korrel | € (laag) |
| Biokat’s Diamond Care | Klei, klontvormend | Actieve kool + lichte frisheid | €€ (midden) |
| Catsan Hygiëne Plus | Mineraal, niet-klontvormend | Kitten-veilig, geurabsorptie | € (laag) |
| World’s Best | Maïs, klontvormend | Plantaardig, licht, doorspoelbaar | €€€ (hoog) |
Kort: de Micro Classic is de zuinige werkpaard-keuze. Wil je geurbescherming met actieve kool, ga voor Diamond Care; wil je kitten-veilig en niet-klonterend, kies Catsan; wil je plantaardig en licht, dan World’s Best. Het hele veld staat in de vullinggids.
Voor wie is de Micro Classic geschikt?
Een goede keuze als
- Je een zuinige klontvulling zoekt
- Je parfumvrij wilt
- Je kat een fijne, zachte korrel prettig vindt
- Je het plasvolume wilt kunnen monitoren (klont)
- Je meerdere katten hebt en op kosten let
Kijk verder als
- Jij of je kat gevoelig bent voor stof – dit is de meestgehoorde klacht
- Je een gesloten bak gebruikt waarin stof blijft hangen
- Je gevoelig bent voor tracking (fijne korrel)
- Je een (deels) doorspoelbare vulling wilt
- Je extra geurbescherming met actieve kool zoekt
- Je meteen een voorraad wilt inslaan – koop dan eerst één zak
Wat zeggen gebruikers?
📊 Review-analyse: 778 beoordelingen bij bol (4,2/5, gecontroleerd 1 september 2026) en 270 bij Zooplus (3,4/5, gecontroleerd 20 augustus 2026), nooit bij elkaar opgeteld. Wij hebben de sterverdeling van beide winkels overgenomen en de twintig meest recente Nederlandse Zooplus-beoordelingen woord voor woord doorgenomen.
Wat de tevreden kopers noemen. De klontvorming is de constante: platte, stevige klonten die in één stuk uit de bak komen, waardoor de rest van de vulling lang schoon blijft. De parfumvrije geur wordt genoemd als reden om te blijven, ook door mensen die eerder afhaakten op zwaar geparfumeerde merken. Meerdere gebruikers noemen de fijne korrel expliciet geschikt voor een automatische kattenbak, omdat hij door de zeef valt zonder te verstoppen. En katten accepteren hem snel: er zijn kittens die van houtkorrels overstapten en nooit meer terugkeken.
Wat de ontevreden kopers noemen. Eerst stof, met afstand. Daarna klonten die bij het scheppen uit elkaar vallen, waardoor urine door de schone vulling mengt en de bak juist sneller gaat ruiken. Bij Zooplus komt daar een verpakkingsklacht bij die je bij een online winkel niet moet negeren: verschillende kopers ontvingen papieren zakken die onderin gescheurd waren aangekomen – met dertien kilo fijne klei in een pakket is dat een flinke troep.
Waar het oordeel niet over gaat. Een deel van de lage cijfers bij Zooplus gaat over verzendkosten of over prijsstijgingen, niet over het grit. Dat hoort in een productoordeel eigenlijk niet thuis, en het is een van de redenen om reviewcijfers nooit als absolute waarheid te lezen. Wij hebben die reacties bij het doornemen wel geteld als beoordeling – ze zitten immers in het gemiddelde – maar niet meegewogen in het stofsignaal.
Zo haal je het meeste uit de Micro Classic
- Vulhoogte ~7 cm. Genoeg om sterke klonten te vormen.
- Schep dagelijks klonten en vaste delen; dan blijft de rest lang fris en gebruik je minder.
- Bijvullen i.p.v. opnieuw vullen: vul alleen de geschepte hoeveelheid aan, dat houdt het zuinig.
- Leg een uitloopmat tegen de tracking van de fijne korrel.
- Bewaar de zak droog – vocht laat klei voortijdig klonteren.
Eindoordeel
Biokat’s Micro Classic blíjft op zijn best een van de slimste aankopen in de categorie: sterke, platte klonten, geen parfum, zuinig in gebruik en via Zooplus minder dan tachtig cent per liter. Wie een betrouwbare klontvulling wil zonder poespas, zit hier goed.
Maar wij kunnen na deze ronde niet meer schrijven dat de kritiek mild is. Het stofsignaal in de recente beoordelingen is te breed en te consistent om weg te wuiven, en het raakt precies de eigenschap die dit product verkoopt. Ons advies is daarom voorwaardelijk geworden: koop één zak voordat je een voorraad inslaat, en gebruik hem niet in een gesloten bak als jij of je kat gevoelige luchtwegen hebt. Valt de zak goed uit, dan is er weinig dat er per euro tegenop kan. Wil je die loterij liever niet spelen, kijk dan naar Diamond Care binnen hetzelfde merk of naar een plantaardig alternatief in de vullinggids.
Biokat’s Micro Classic kopen
Op de checkdatum van 31 augustus 2026 is Zooplus op de kale zakprijs de goedkoopste van de twee: €10,99 tegen €12,99 voor dezelfde 14 liter, oftewel €0,79 tegen €0,93 per liter. Maar dat is niet het hele verhaal, want bij een product van elf euro bepaalt de verzending de uitkomst.
Bij één zak wint bol. Zooplus bezorgt gratis vanaf €29; daaronder betaal je €4,99, en €2,99 tussen €19 en €28,99. Eén zak van €10,99 kost aan de kassa dus €15,98. Bol bezorgt gratis vanaf €25 en rekent daaronder verzendkosten, maar begint op €12,99. Wie één zak nodig heeft, is bij bol goedkoper uit — precies omgekeerd aan wat de literprijs suggereert.
Vanaf twee zakken kantelt het. Het Zooplus-dubbelpak van 2 × 14 liter kost €21,49 plus €2,99 verzending, samen €24,48. Dezelfde twee zakken bij bol kosten €25,98 en vallen daarmee net boven de gratis-verzendgrens. Verschil: anderhalve euro. Pas bij drie zakken loont het echt: het dubbelpak plus een losse zak komt op €32,48, is gratis bezorgd en zakt naar €0,77 per liter, tegenover €38,97 bij bol. Dan scheelt het €6,49 per bestelling.
De conclusie is dus niet “koop bij Zooplus” maar koop bij Zooplus als je voorraad inslaat, en bij bol als je één zak nodig hebt. Beide winkels hebben daarnaast een kortingsprogramma: Zooplus Gemak brengt de zak op €9,34, bol Select op €10,19. Wij rekenen bewust met de reguliere prijs, omdat Select €14,99 per jaar kost en Gemak aan een leverschema vastzit. Prijzen bewegen; controleer het bedrag in je winkelwagen inclusief verzending.

Liever bij bol bestellen, bijvoorbeeld omdat je daar toch al iets in je mandje hebt of morgen wilt bezorgen? Bekijk de Micro Classic dan bij bol – let er wel op dat dit artikel daar door een partnerverkoper wordt aangeboden en niet door bol zelf, en dat er meerdere aanbieders met verschillende prijzen naast elkaar staan.
Veelgestelde vragen over Biokat’s Micro Classic
Is Biokat’s Micro Classic klontvormend?
Ja. Het is een klontvormende kleivulling (bentoniet) met extra fijne korrels die sterke, vlakke klonten vormen die je in één stuk uit de bak schept.
Heeft de Micro Classic een geur?
Nee, de vulling is parfumvrij. Ze ruikt licht naar natuurlijke klei en bindt geuren via het hoge absorptievermogen, zonder toegevoegde geurstoffen.
Hoe zuinig is de Micro Classic?
Heel zuinig. Door een absorptievermogen tot 300% en de fijne verdeling gaat een zak van 14 liter bij één kat ongeveer drie tot vier weken mee bij dagelijks scheppen.
Wat is het verschil met Biokat’s Diamond Care?
De Micro Classic is de basale, voordelige variant. Diamond Care voegt actieve kool en een lichte frisheid toe voor extra geurbescherming, tegen een hogere prijs.
Kan ik de Micro Classic doorspoelen?
Nee. Als bentonietklei hoort de vulling bij het restafval en mag het niet door het toilet.
Stoft Biokat’s Micro Classic?
Volgens de verpakking is de vulling tot 99% stofvrij, maar dat komt niet overeen met de recente beoordelingen. Van de twintig meest recente Nederlandse Zooplus-beoordelingen (gecontroleerd 20 augustus 2026) noemen er dertien stof als probleem. Meerdere kopers schrijven dat het per partij verschilt: de ene zak stuift wel, de andere niet.
Waar is Biokat’s Micro Classic het goedkoopst?
Op 31 augustus 2026 kostte de zak van 14 liter €10,99 bij Zooplus en €12,99 bij bol, oftewel €0,79 tegen €0,93 per liter – een verschil van 15%. Reken de verzending wel mee: bij één zak is bol goedkoper, want Zooplus rekent daaronder €4,99 en komt daarmee op €15,98. Vanaf drie zakken is Zooplus duidelijk goedkoper. Prijzen wisselen, dus controleer het bedrag in je winkelwagen.
Is de Micro Classic geschikt voor een automatische kattenbak?
Ja, de fijne korrel valt goed door een zeefsysteem en wordt daar in beoordelingen expliciet voor aanbevolen. Let wel op de klontsterkte: kopers die een slechte partij troffen, melden juist bij automatische bakken dat uiteenvallende klonten voor veegsporen zorgen.
Wat is het verschil met Biokat’s Micro Fresh?
Micro Fresh is dezelfde fijne korrel met een toegevoegde zomergeur; Micro Classic is parfumvrij. Let op bij het lezen van beoordelingen: bij bol delen beide varianten één reviewteller, waardoor het oordeel over de geparfumeerde en de parfumvrije versie door elkaar loopt.
