Beste kattenbakvulling 2026: zeven soorten eerlijk vergeleken

Laatst bijgewerkt: 23 september 2026 (prijzen en reviewtellers van de vijf hoofdvullingen ververst via de officiële bol-gegevens) | Laatste prijscheck: 23 september 2026 voor de vijf hoofdvullingen; 27 augustus 2026 voor het huismerkenvergelijk en de formaatladder; 19 augustus 2026 voor de Zooplus-vergelijking | Werkwijze: reviewanalyse en specificatiecontrole bij de bron | Wij testen deze producten niet zelf

Het korte antwoord

Voor de meeste huishoudens is Biokat’s Diamond Care Fresh de verstandigste keuze: €9,34 voor 10 liter is €0,93 per liter (23 september 2026, tijdelijk in de aanbieding), de laagste van de vijf hoofdvullingen hieronder, en met 796 beoordelingen heeft hij verreweg de breedste Nederlandse ervaringsbasis. Wil je plantaardig en composteerbaar, kies dan de tofuvulling van Cat Litter Prince of Qatar. Heb je een kat of huisgenoot met luchtwegklachten, dan is Jadawa Clean Step de stofarmste. Zoek je stevige klonten voor een automatische bak, dan is Golden Grey Master gemaakt. En Catsan Hygiene Plus is de bekendste niet-klontvormende optie — let op, dat is echt iets anders, en juist daar gaat het vaak mis. Kijk je breder dan klei en tofu, dan is Cat’s Best Öko Plus in de zak van 40 liter met €0,84 per liter de voordeligste van alle merken die bij béíde winkels te koop zijn, en is silica de stofarmste — maar tegelijk de duurste per maand. Absoluut goedkoper is alleen het Zooplus-huismerk GrainCat op €0,49 per liter, en verderop leggen wij uit waarom wij dat toch niet aanraden. En koop je bij twee winkels, dan verschuift het beeld nog een keer: dezelfde vulling kost per liter tot 28 procent minder in het andere formaat of de andere winkel, en dat vergelijk staat verderop op deze pagina.

De vijf hoofdvullingen vergeleken

Alle prijzen en reviewtellers van deze vijf zijn op 23 september 2026 gecontroleerd via de officiële bol-gegevens; bol is eigenaar van die cijfers. Vier van de vijf bewogen sinds de vorige controle (7-19 augustus): Biokat’s en Catsan staan nu in de aanbieding, Golden Grey Master werd juist duurder. Prijzen wisselen dagelijks — controleer het bedrag voor je bestelt.

Vulling Type Prijs Per liter Reviews 1-2★
Biokat’s Diamond Care Fresh 10 L Klei, klontvormend €9,34 (23 sep, aanbieding; gewoon €16,55) €0,93 4,5/5 uit 796 8,2%
Golden Grey Master 14 kg Klei + silicaat, klontvormend €19,99 (23 sep, was €18,95) €1,42 4,2/5 uit 89 12,4%
Prince of Qatar tofu 12 L Plantaardig (soja), klontvormend €19,95 (23 sep, ongewijzigd) €1,66 4,4/5 uit 142 10,6%
Jadawa Clean Step 20 L Klei, klontvormend €22,95 (23 sep, ongewijzigd) €1,15 4,6/5 uit 216 6,5%
Catsan Hygiene Plus 20 L Kalk/kwartszand, niet-klontvormend €15,29 (23 sep, aanbieding; gewoon €17,99) €0,76 4,4/5 uit 563 n.v.t.

Waarom wij percentages tonen en geen sterretjes. Een gemiddelde van 4,5 zegt weinig; de verdeling eronder zegt alles. Daarom staat er per vulling hoeveel procent van de beoordelingen één of twee sterren geeft. Bij Catsan staat "n.v.t.": die teller loopt over meerdere verpakkingsvarianten door elkaar, dus een percentage zou schijnprecisie zijn.

De belangrijkste keuze: klontvormend of niet?

Dit is waar het bij kattenbakvulling het vaakst misgaat, en winkels leggen het slecht uit. Klontvormende vulling (bentoniet, tofu, mais) vormt bij urine een harde klont die je in zijn geheel uitschept. De rest van de bak blijft schoon, je vult alleen bij en ververst zelden volledig. Niet-klontvormende vulling (zoals Catsan Hygiene Plus, gemaakt van kalk en kwartszand) absorbeert de urine als een spons; er ontstaat geen klont. Je schept alleen de vaste ontlasting eruit en vervangt periodiek de hele bak.

Dat verschil is geen detail. In de Nederlandse reviews bij Catsan komt precies dit misverstand terug: kopers kennen de klóntvormende variant uit de supermarktdoos, bestellen de zak, en merken dat de urine naar de bodem zakt in plaats van te klonteren. Het product doet dan gewoon wat het hoort te doen — het is alleen niet wat zij verwachtten. Gebruik je een automatische kattenbak, dan heb je altijd klontvormende vulling nodig: die zeeft op klonten. Zie ook onze gids over automatische kattenbakken.

1. Biokat’s Diamond Care Fresh — de voordeligste allrounder

Biokat's Diamond Care Fresh klontvormende kattenbakvulling van 10 liter met actieve kool en babypoedergeur

€9,34 voor 10 liter (23 september 2026, aanbieding; gewoon €16,55) — €0,93 per liter, verkoop door bol zelf. Fijne bentonietkorrel met actieve kool uit kokosnootschalen en aloe vera. Van de vijf heeft deze verreweg de breedste basis: 4,5/5 uit 796 beoordelingen, verdeeld als 592 vijfsterren, 101 vier, 38 drie, 26 twee en 39 één — dus 8,2 procent geeft één of twee sterren. Geschikt voor kittens volgens de winkelspecificatie.

Wat je moet weten: reviewers roemen de zachte, fijne korrel en dat de bak lang fris blijft. Maar er is een terugkerend signaal dat je nergens anders leest: een koper die het product twee jaar naar tevredenheid gebruikte, meldt in juni 2025 dat recente zakken niet meer klonteren maar een harde laag op de bodem vormen, ook bij een royale vullaag — en dat het probleem zich zowel in de gewone bak als in de kittenbak voordeed. Dat wijst op een receptwijziging, niet op verkeerd gebruik. Een andere reviewer noemt meer uitloop dan bij de Classic 3in1. Houd daar rekening mee als je een grote voorraad wilt inslaan.

Bekijk actuele prijs op Bol.com →

Wat Duitse gebruikers zeggen. Op zooplus.de staan 429 beoordelingen voor hetzelfde product (geraadpleegd 18 september 2026) — een aparte, veel grotere reviewpool dan de Nederlandse 773, dus wij tellen ze niet bij elkaar op. Interessant is wat er wél overeenkomt: precies dezelfde klacht als de Nederlandse koper die in juni 2025 een receptwijziging vermoedde, duikt in de Duitse reviews herhaaldelijk en onafhankelijk op. Meerdere jarenlange gebruikers melden dat het stof de laatste tijd sterk is toegenomen terwijl het product daarvoor bijna stofvrij was, en dat klonten sneller uiteenvallen dan voorheen. Dat het probleem in twee landen, bij verschillende kopers en op verschillende momenten opduikt, maakt een aanpassing in de productie waarschijnlijker dan toeval. Positief blijft in beide landen de geurbinding en de babypoedergeur, door Duitse kopers net zo vaak genoemd als door Nederlandse.

2. Golden Grey Master — stevige klonten voor de automatische bak

Golden Grey Master kattenbakvulling van 14 kg met silicaatkorrels en babypoedergeur

€19,99 voor de losse zak van 14 kg (23 september 2026, was €18,95; €1,42 per liter), verkoop door partnerverkoper Armarkat.nl. Fijne Canadese klei met silicaatkorrels. Meerdere reviewers bevestigen dat deze vulling goed werkt in een Litter-Robot, en de listing noemt zelfreinigende bakken expliciet. 4,2/5 uit 89 beoordelingen: 56 vijfsterren, 18 vier, 4 drie, 3 twee en 8 één — 12,4 procent geeft één of twee sterren, het hoogste aandeel van deze vijf.

Twee dingen om te weten. Ten eerste spreekt de productpagina zichzelf tegen over het absorptievermogen: de omschrijving noemt 380 procent, de kenmerkenlijst eronder 360 procent. Wij nemen geen van beide over als feit; het is een fabrikantsopgave die niemand kan narekenen. Ten tweede: koop je de voordeelbundel van 2 × 14 kg (€37,50), dan komt er 28 kilo in één doos. Twee kopers melden onafhankelijk dat die doos nauwelijks te tillen is — één kreeg hem niet van de grond en moest hem buiten openmaken. Daarom staat hier de losse zak van 14 kg als advies.

Bekijk actuele prijs op Bol.com →

Wat internationale gebruikers zeggen. Golden Grey Master wordt onder dezelfde naam ook in het Verenigd Koninkrijk verkocht: op zooplus.co.uk staan 150 beoordelingen (geraadpleegd 18 september 2026), overwegend positief over de klontkracht, de lage uitloop en het gebruiksgemak bij meerdere katten. Toch is er een klacht die opvallend aansluit bij wat wij ook bij Biokat’s vonden: een koper die het product 7 tot 8 jaar gebruikte, meldt begin 2026 dat het de laatste maanden nauwelijks meer klontert. Een tweede, vaker terugkerende klacht: de klont plakt hardnekkig aan de bodem van de bak vast — meerdere onafhankelijke Britse reviewers vergelijken dat met cement of lijm, lastig los te schrapen met een gewone schep.

3. Cat Litter Prince of Qatar — plantaardig en composteerbaar

Cat Litter Prince of Qatar tofu kattenbakvulling van 12 liter, biologisch afbreekbaar en klontvormend

€19,95 voor 12 liter (23 september 2026, ongewijzigd; €1,66 per liter), verkocht door de fabrikant zelf met een partnerbeoordeling van 9,2/10 — de hoogste van deze vijf. Gemaakt van sojarestproduct, biologisch afbreekbaar en licht: 12 liter weegt maar 5 kilo. 4,4/5 uit 142 beoordelingen: 106 vijfsterren, 16 vier, 5 drie, 5 twee en 10 één — 10,6 procent geeft één of twee sterren. Geschikt voor kittens.

Belangrijkste waarschuwing, en die komt van bol zelf: "deze kattenbakvulling is mogelijk niet geschikt voor alle automatische kattenbakken". Een koper werd concreet: onbruikbaar in zijn Neakasa M1, omdat de korrels te groot zijn voor de zeef. Heb je een automaat, controleer dan eerst de korrelgrootte die jouw model aankan. Verder: de levertijd is traag (bij onze controle vijf dagen) en de inbegrepen verzendkosten maken het per liter de duurste van de vijf. Daar staat tegenover dat dit de vulling is die reviewers met luchtwegklachten expliciet noemen als stofvrij alternatief voor klei.

Bekijk actuele prijs op Bol.com →

4. Jadawa Clean Step — de stofarmste van de vijf

Jadawa Clean Step klontvormende kattenbakvulling van 20 liter met geactiveerde koolstof

€22,95 voor 20 liter (23 september 2026, ongewijzigd; €1,15 per liter), verkoop door partnerverkoper International Dealers. 4,6/5 uit 216 beoordelingen: 164 vijfsterren, 29 vier, 9 drie, 6 twee en 8 één — 6,5 procent geeft één of twee sterren, het laagste aandeel van deze vijf. Het meest herhaalde compliment is de stofarmheid: een eigenaar van vier katten die overstapte omdat de bakken bij de keuken staan, noemt het merkbaar minder stoffig dan haar vaste merk.

Let op de variant én op de bol-titel. Wij linken bewust naar de Grey Activated Carbon-uitvoering en niet naar de aloe-veravariant: een koper meldt dat die tweede droog prettig ruikt, maar in combinatie met urine sterk gaat stinken — "de poesjes stinken enorm als ze van de bak afkomen" — terwijl de klontkracht wel goed is. Verder claimt de titel "100% natuurlijk", maar het specificatieveld op diezelfde pagina geeft materiaal: klei en biologisch afbreekbaar: nee. En anders dan de andere vier is deze volgens bol niet geschikt voor kittens.

Bekijk actuele prijs op Bol.com →

5. Catsan Hygiene Plus — de bekendste niet-klontvormende

€15,29 voor 20 liter (23 september 2026, aanbieding; gewoon €17,99; €0,76 per liter) bij de Nederlandse aanbieder op het moment van controle. Fijne mineraalkorrels van kalk en kwartszand, van Mars. 4,4/5 uit 563 beoordelingen — na Biokat’s de breedste basis hier.

Waarom wij hier geen scherpe prijs durven te noemen. Catsan voert op bol zeven verpakkingsvarianten door elkaar: 11,5 liter, 20 liter, 2 × 20 liter, 3 × 11,5 liter, en daarnaast nog een klontvormende Ultra en een Natural. Wij zagen op één dag prijzen tussen €15,99 en €29,99 voor wat feitelijk dezelfde 20 liter is, verdeeld over verschillende verkopers en landversies van de listing. In fysieke winkels ligt dezelfde zak regelmatig rond de €12,50 in de aanbieding. Vergelijk dus goed voordat je bestelt — en let erop dat de zak niet klontert, anders dan de doosvariant die veel mensen uit de supermarkt kennen.

Bekijk actuele prijs op Bol.com →

Wat Duitse gebruikers zeggen. Op zooplus.de staan voor hetzelfde product 162 beoordelingen (geraadpleegd 18 september 2026), een aparte pool die wij niet optellen bij de Nederlandse 554. Het beeld is er nadrukkelijker verdeeld dan in de Nederlandse reviews: naast kopers die de geurbinding en de grove korrel prijzen (minder uitloop door het huis dan bij klontvormende merken), is er een stevige groep die meldt dat de bak binnen een paar dagen gaat stinken. Wie de reacties leest, ziet het antwoord er vaak bij staan: klagers strooien merkbaar dun of wachten lang met verversen, terwijl tevreden gebruikers een royale laag aanhouden en op tijd wisselen. Ook bij de Duitse kopers duikt hetzelfde misverstand op als in de Nederlandse reviews: sommigen verwachten klontvorming en zijn verrast als die uitblijft, terwijl het product daar niet voor gemaakt is.

Ook overwegen: de twee houtvullingen

Deze vijf zijn allemaal klei, silicaat of tofu. Er is een zesde categorie die in Nederland groot is en hier ontbrak: vulling op houtbasis. Die is lichter dan klei, stofarm en zonder parfum, en hij valt uiteen in twee systemen die tegengesteld werken.

Vulling Type Per liter Reviews 1-2★
Cat’s Best Öko Plus 40 L Houtvezel, klontvormend €0,84 4,3/5 uit 147 13,6%
PeeWee houtkorrels 2 × 9 kg Houtkorrel, niet-klontvormend €1,09 4,7/5 uit 533 5,6%

Cat’s Best Öko Plus is met €0,84 per liter in de zak van 40 liter de voordeligste vulling op deze hele pagina — goedkoper nog dan Biokat’s. Die €33,69 (gecontroleerd 19 augustus 2026) is de prijs bij de partnerverkoper waar wij naartoe linken; andere aanbieders van dezelfde zak stonden diezelfde dag op €39,29, dus vergelijk voor je klikt. Let vooral op het formaat: dezelfde vulling kost in de zak van 10 liter rond de €1,60 per liter, bijna twee keer zoveel. De keerzijde is de uitloop; die wordt door bijna elke koper genoemd, ook door tevreden kopers, en verklaart het hoge aandeel lage beoordelingen.

Wat Duitse gebruikers zeggen. Cat’s Best is een Duits merk (JRS). Op zooplus.de staat een aparte pool van meer dan 4.000 beoordelingen (geraadpleegd 18 september 2026) — los van de 147 bol.com-beoordelingen hierboven, en ook los van de 15.404 beoordelingen die hetzelfde product op zooplus.nl zelf heeft staan (zie onze losse Cat’s Best Öko Plus-review). Drie winkels, drie tellers, nooit bij elkaar op te tellen. Wat wel opvalt: exact dezelfde klacht die wij ook al in die 15.404 Zooplus.nl-reviews vonden — een gewijzigde receptuur die voor meer stof en een grovere, grotere korrel zorgt — duikt onafhankelijk ook in de Duitse reviews op. Drie afzonderlijke reviewpools in twee taalgebieden met hetzelfde signaal maakt toeval onwaarschijnlijk.

PeeWee-korrels hebben met 5,6 procent op één of twee sterren het gunstigste beeld van alle vullingen die wij volgen — maar ze werken uitsluitend in een zeefbak met rooster en onderbak, zoals de PeeWee EcoHus of EcoDome. In een gewone bak blijft het natte zaagsel als compacte laag op de bodem liggen. En omdat ze niet klonteren, zijn ze ongeschikt voor een automatische kattenbak.

Cat’s Best 40 L bekijken →
PeeWee 2 × 9 kg bekijken →

Dezelfde vulling, twee winkels: wat scheelt het per liter?

Wij volgen sinds augustus 2026 naast bol.com ook Zooplus, en bij kattenbakvulling levert dat het scherpste beeld van alle productgroepen op. Niet omdat de ene winkel structureel goedkoper is — dat is hij niet — maar omdat de verpakkingsformaten verschillen. Catsan komt bij de ene winkel in zakken van 20 liter en bij de andere in 18 liter. Biokat’s Diamond Care staat bij beide op precies dezelfde prijs, maar bij één van de twee bestaat een dubbelpak dat per liter veertien procent scheelt. Je kunt de zakken dus niet vergelijken; alleen de liters.

Alle bedragen hieronder zijn gecontroleerd op 19 augustus 2026. De Zooplus-prijzen komen uit de productfeed die wij via Awin ontvangen, de bol-prijzen uit het koopblok van de Nederlandse productpagina. Prijzen wisselen dagelijks — controleer de dagprijs voor je bestelt.

Vulling en formaat bol.com Zooplus Per liter Goedkoopste route
Biokat’s Diamond Care Fresh 10 l €10,99 €10,99 €1,10 bij beide gelijkspel
Biokat’s Diamond Care Fresh 2 × 10 l niet als dubbelpak €18,99 €0,95 Zooplus, 14% per liter
Biokat’s Diamond Care Classic 10 l — €10,19 €1,02 Zooplus (38% onder adviesprijs)
Catsan Hygiëne Plus €16,99 (20 l) €15,99 (18 l) €0,85 tegen €0,89 bol, ondanks hogere zakprijs
Catsan Hygiëne Plus dubbelpak dubbelpak nog niet geverifieerd €30,49 (2 × 18 l) €0,85 Zooplus, tot bol geverifieerd is
Cat’s Best Öko Plus 40 l €33,69 €34,49 €0,84 tegen €0,86 bol, maar marginaal
Cat’s Best Öko Plus 20 l €25,50 €19,99 €1,28 tegen €1,00 Zooplus, 22% per liter
Cat’s Best Öko Plus 10 l €15,99 tot €17,40 €12,49 €1,60 tot €1,74 tegen €1,25 Zooplus, 22 tot 28% per liter

Twee kanttekeningen bij de tabel. De bol-prijzen van Cat’s Best in 10 en 20 liter komen van de overzichtspagina en niet uit het koopblok van het artikel zelf; wij lopen ze bij de volgende ronde na. Bij dezelfde 40 liter zagen wij op één dag €33,69 bij de partnerverkoper waar wij naar linken en €39,29 bij een andere aanbieder van hetzelfde artikel — bij dit merk loont het dus om de verkoper te controleren, niet alleen de winkel.

Wat hier opvalt. Bij Cat’s Best keert de uitkomst óm met het formaat. De zak van 40 liter is bij bol een fractie goedkoper, maar zodra je een kleiner formaat wilt — omdat je het niet kunt tillen, of omdat je eerst wilt proberen — betaal je bij bol per liter ruim twintig procent meer. Dat is geen toeval maar prijsbeleid: de ene winkel zet de korting op de grootverpakking, de andere spreidt hem over de hele reeks. Wie altijd dezelfde winkel aanhoudt, betaalt dus bij elk tweede formaat te veel.

Bij Catsan zit de valkuil in de zakinhoud. Het lijkt alsof de ene winkel een euro goedkoper is, maar er zit twee liter minder in. Per liter draait de winnaar daardoor om: op de losse zak is bol voordeliger, op het dubbelpak juist de ander. Bij Biokat’s is de losse zak exact even duur bij beide, en zit het hele verschil in het dubbelpak dat maar bij één winkel bestaat.

Drie vullingen staan maar bij één winkel

Van de vijf hoofdvullingen hierboven zijn Golden Grey Master, de tofuvulling van Prince of Qatar en Jadawa Clean Step alleen bij bol te krijgen. Daar valt dus niets te vergelijken, en dat zeggen wij liever dan een tweede winkel te suggereren die het product niet voert. Andersom geldt hetzelfde: de goedkoopste vullingen die wij tegenkwamen zijn huismerken die bol niet verkoopt. De voordeligste stond op €0,49 per liter in de grootverpakking, tegen €2,85 per liter voor het duurste merk in de categorie. Dat is bijna zes keer verschil binnen hetzelfde schap — en het verklaart waarom "welke vulling is goedkoop" een zinloze vraag is zolang je niet naar liters kijkt. Die huismerken hebben wij inmiddels uitgezocht, en het goedkoopste ervan staat hieronder.

Het goedkoopste merk van het schap: GrainCat op €0,49 per liter

Sinds 27 augustus 2026 hebben wij de beoordelingen erbij en kunnen wij er dus over schrijven. GrainCat is een klontvormende graanvezelvulling die alleen bij Zooplus te krijgen is, en die de vier goedkoopste plekken van het hele schap bezet: €0,494 per liter voor het dubbelpak van 2 × 40 liter, oplopend tot €0,591 voor de losse zak van 24 liter. Nummer vijf op die ranglijst, een houtvulling van Sanicat, staat op €0,625.

Wij raden hem desondanks niet aan voor de meeste huishoudens, en het is leerzaam om te zien waarom. Van de 268 beoordelingen geeft precies de helft één of twee sterren, met een gemiddelde van 2,9. De klacht die in 59 procent van de 37 recensies terugkomt die wij lazen: de urine zakt dóór de laag en koekt vast aan de bodem in plaats van bovenin een uitschepbare klont te vormen. Wie dagelijks schept heeft daar geen last van — de vier kopers in onze steekproef die schrijven dat zij vaak scheppen geven allemaal vijf sterren. Wie de bak om de paar dagen doet, schraapt.

Wat Duitse gebruikers zeggen. GrainCat is een Zooplus-huismerk en wordt ook in Duitsland verkocht: op zooplus.de staan 256 beoordelingen (geraadpleegd 18 september 2026) — opvallend dicht bij de Nederlandse 268, al kunnen wij niet vaststellen of dat toeval is of een deels gedeelde pool. Het beeld is vrijwel identiek aan wat wij in de Nederlandse reviews vonden: gewaardeerd om het lichte gewicht en de absorptie, bekritiseerd omdat de klont aan de bodem en aan de kattenpoten blijft plakken en zich zo door het huis verspreidt. Dat dezelfde klacht in twee taalgebieden onafhankelijk terugkomt, maakt het een producteigenschap eerder dan een lokaal ongeluk.

En er zit een tweede les in. Per liter is GrainCat het goedkoopst van alle 283 vullingen met een uitleesbare inhoud. Per kilo staat hij op plek 91 van 193, precies op de mediaan van €2,02 per kilo — want graanvezel weegt 0,289 kilo per liter tegen ongeveer 1,01 voor klei. Welke eenheid je kiest, bepaalt dus of dit het goedkoopste of een volstrekt gemiddeld product is. Voor het vúllen van een bak is de liter de juiste maat, omdat je tot een laagdikte strooit en niet tot een gewicht. Maar zodra je vaker moet verversen, betaal je die literkorting terug.

Waarom grote zakken goedkoper zijn — en hoeveel precies

Iedereen weet dat een grootverpakking per liter voordeliger is. Bijna niemand weet hoevéél. Wij hebben op 27 augustus 2026 alle 283 vullingen met een uitleesbare inhoud in formaatklassen verdeeld en de mediane prijs per liter per klasse berekend.

Verpakkingsformaat Aantal artikelen Mediane prijs per liter
tot 6 liter 22 €1,50
6 tot 10 liter 80 €1,40
10 tot 15 liter 40 €1,21
15 tot 20 liter 53 €1,22
20 tot 30 liter 56 €1,12
30 tot 45 liter 21 €1,04
boven 45 liter 11 €1,15

Twee dingen vallen op. Ten eerste is de winst reëel maar bescheiden: van het kleinste naar het grootste bruikbare formaat scheelt de mediaan ongeveer 31 procent per liter. Dat is geld, maar het is geen factor twee. Ten tweede stopt het effect boven de 45 liter en draait het zelfs licht om — in die klasse zitten vooral dubbelpakken van dure merken, waar de grootverpakking geen korting maar alleen gemak oplevert.

De praktische conclusie: het formaat verklaart maar een deel van het prijsverschil tussen vullingen. GrainCat zit met €0,49 ruim de helft onder de mediaan van zijn eigen formaatklasse, en Ever Clean zit er ver boven. Wie op prijs koopt, wint dus meer met een ander mérk dan met een grotere zak — en wie een groter formaat neemt van het merk dat hij al gebruikt, pakt daarbovenop nog eens die dertig procent. Reken altijd per liter en nooit per zak, want de zakinhouden in dit schap lopen van 2 tot 80 liter.

Let op bij de beoordelingen van de tweede winkel

Hier komt een waarschuwing die je op geen enkele vergelijkingssite tegenkomt. Voor Biokat’s Diamond Care Fresh staat bij bol 4,5 uit 773 beoordelingen en bij de tweede winkel 3,8 uit 206. Dat is een verschil van bijna een hele punt op precies hetzelfde product uit dezelfde fabriek.

Wij tellen die twee dus niet bij elkaar op, en jij zou dat ook niet moeten doen. Twee dingen spelen mee. Ten eerste bundelt de tweede winkel beoordelingen over varianten en bijbehorende artikelen die onder hetzelfde artikelnummer hangen — een teller die je dus niet één op één aan dit ene product kunt toeschrijven. Ten tweede lopen de klachten inhoudelijk uiteen: bij de ene winkel gaan de lage beoordelingen over de klontkracht, bij de andere opvallend vaak over de prijs, die volgens meerdere kopers in enkele jaren fors is gestegen. Dat is een klacht over de winkel, niet over de vulling. Juist het verschil tússen twee winkels vertelt iets — het gemiddelde van de twee vertelt niets.

Biokat’s Diamond Care bij Zooplus →
Cat’s Best bij Zooplus →

Catsan staat bij beide winkels: de zak van 20 liter bij bol of het dubbelpak bij Zooplus.

Waarom bijna geen enkele reviewscore alleen over dít product gaat

Dit is misschien wel het nuttigste dat wij tijdens het uitzoeken tegenkwamen. Bol koppelt reviews vaak aan een productfamilie in plaats van aan één artikel. Concreet, bij deze vijf:

  • Jadawa: de 200 beoordelingen staan op de aloe-vera- én de Grey Activated Carbon-uitvoering; reviews vermelden letterlijk bij welke variant ze horen.
  • Prince of Qatar: dezelfde 138 beoordelingen staan bij lavendel, actieve kool én Forest Pine.
  • Golden Grey Master: de losse zak van 14 kg en de bundel van 14 + 7 kg delen 87 beoordelingen (4,2), terwijl de 2 × 14 kg een eigen teller heeft van 46 (4,8). Twee cijfers voor één product, ruim een halve punt uit elkaar.
  • Catsan: de teller loopt over meerdere verpakkingsvarianten.

Alleen bij Biokat’s Diamond Care Fresh hoort de teller bij precies dat artikel. Een score op bol is dus vaak een gemiddelde over producten die op onderdelen verschillen — en juist die onderdelen (geur, korrelgrootte, verpakkingsgewicht) zijn waar klachten over gaan.

Wat kost kattenbakvulling per maand?

Een eerlijk antwoord is: dat hangt te veel af van je situatie om er één bedrag op te plakken. Het verbruik verschilt met het aantal katten, de grootte van de bak, hoe vaak je schept en of de vulling klontert. Wat wij wél kunnen geven is de prijs per liter, en dat is de zuiverste vergelijkingsmaat: Biokat’s €0,93 (aanbieding, gewoon €1,66) · Catsan €0,76 (aanbieding, gewoon €0,90) · Jadawa €1,15 · Golden Grey Master €1,42 · Prince of Qatar €1,66. (23 september 2026) Beide aanbiedingen (Biokat’s en Catsan) zijn tijdelijk; zonder aanbieding is Catsan doorgaans de goedkoopste per liter, maar omdat hij niet klontert ververs je de hele bak in plaats van klonten uit te scheppen, en per jáár pakt hij daardoor juist duur uit. Die berekening staat in ons overzicht van de jaarkosten.

Twee opgaven van fabrikanten, uitdrukkelijk als hún claim: Pet-Earth stelt dat één zak van 14 kg bij één kat minstens twee maanden bijvullen volstaat, gemeten vanaf een laag van 5 cm. Prince of Qatar adviseert een laag van 5 tot 7 cm, dagelijks uitscheppen en de bak elke twee weken volledig verversen — vaker bij meerdere katten. Wij hebben geen van beide nagemeten.

Welke past bij jou?

Jouw situatie Ons advies
Je wilt gewoon iets goeds dat niet duur is Biokat’s Diamond Care Fresh — laagste prijs per liter en de breedste reviewbasis
Jij of je kat heeft luchtwegklachten Jadawa Clean Step (neutrale variant) of Prince of Qatar tofu — allebei expliciet om stofarmheid geroemd
Je hebt een automatische kattenbak Golden Grey Master — stevige klonten, meermaals bevestigd in een Litter-Robot. Vermijd grove tofukorrels
Je wilt plantaardig en composteerbaar Prince of Qatar tofu — wel duurder per liter en trage levering
Je hebt een kitten Biokat’s, Golden Grey Master of Prince of Qatar. Jadawa niet: die staat op bol als niet geschikt voor kittens
Je wilt niet dagelijks scheppen Dan is klontvormend juist wél wat je wilt. Catsan vraagt periodiek de hele bak vervangen
Je hebt rugklachten of woont op een bovenverdieping Vermijd de bundel van 2 × 14 kg; kies losse zakken of de lichte tofuvulling (12 liter = 5 kilo)

Verder in dit cluster

Deze gids vergelijkt de vullingen zelf. Voor de vragen die daarna komen, hebben wij aparte pagina’s:

Veelgestelde vragen

Wat is de beste kattenbakvulling?

Voor de meeste huishoudens Biokat’s Diamond Care Fresh: met €0,93 per liter (23 september 2026, tijdelijk in de aanbieding; gewoon €1,66) de voordeligste van deze vijf, en met 796 Nederlandse beoordelingen de best onderbouwde keuze. Heb je specifieke wensen — stofarm, plantaardig, of geschikt voor een automatische bak — dan wijst de keuzehulp hierboven je naar een andere.

Wat is het verschil tussen klontvormende en niet-klontvormende kattenbakvulling?

Klontvormende vulling maakt van urine een harde klont die je in zijn geheel uitschept, waardoor de rest van de bak schoon blijft. Niet-klontvormende vulling absorbeert de urine als een spons zonder klont te vormen; daar schep je alleen de ontlasting uit en vervang je periodiek de hele bak. Voor een automatische kattenbak heb je altijd klontvormende vulling nodig.

Welke kattenbakvulling kan ik gebruiken in een automatische kattenbak?

Een fijnkorrelige klontvormende vulling. Golden Grey Master wordt door meerdere gebruikers in een Litter-Robot bevestigd. Wees voorzichtig met tofuvulling: bol waarschuwt bij Prince of Qatar zelf dat die niet in elke automaat past, en een gebruiker meldt dat de korrels te groot zijn voor de Neakasa M1.

Welke kattenbakvulling is het minst stoffig?

Van deze vijf worden Jadawa Clean Step en de tofuvulling van Prince of Qatar het vaakst genoemd als stofarm, in beide gevallen door kopers die er zelf of bij hun kat luchtwegklachten door hadden. Tofu is bovendien licht: 12 liter weegt ongeveer 5 kilo.

Is tofu kattenbakvulling beter dan klei?

Niet per definitie beter, wel anders. Tofu is plantaardig, biologisch afbreekbaar, licht en stofarm, maar per liter duurder. Klei klontert doorgaans harder en is goedkoper, maar is zwaarder en stoffiger. De keuze hangt af van wat je zwaarder laat wegen.

Hoe diep moet de laag kattenbakvulling zijn?

Fabrikanten adviseren doorgaans 5 tot 7 centimeter. Een te dunne laag is de meest gemaakte fout: de urine bereikt dan de bodem en vormt daar een harde laag in plaats van een uitschepbare klont.

Kan ik kattenbakvulling door de wc spoelen?

Nee, geen enkele soort. Milieu Centraal is daar stellig over: kattenbakvulling mag in geen geval door de wc, ook niet de plantaardige of houtvarianten, omdat de riolering verstopt kan raken. Gebruikte vulling hoort altijd bij het restafval — ook als die van hernieuwbare grondstoffen is gemaakt. Niet bij het gft en niet op de composthoop, want kattenuitwerpselen kunnen ziekteverwekkers als toxoplasmose bevatten die het composteringsproces overleven. Sommige fabrikanten, waaronder Cat’s Best, adviseren op de verpakking wél het gft of het toilet; wij houden de lijn van Milieu Centraal aan.

Is kattenbakvulling goedkoper bij bol.com of bij Zooplus?

Dat verschilt per formaat, niet per winkel. Bij onze controle op 19 augustus 2026 was Biokat’s Diamond Care Fresh in de zak van 10 liter bij beide winkels precies even duur (€10,99), was Cat’s Best in de grootverpakking van 40 liter bij bol een fractie voordeliger (€0,84 tegen €0,86 per liter), en was diezelfde Cat’s Best in 10 en 20 liter bij Zooplus ruim twintig procent goedkoper per liter. Vergelijk dus altijd de prijs per liter en niet de prijs per zak — de zakinhoud verschilt per winkel, bijvoorbeeld 20 liter tegen 18 liter bij Catsan.

Waarom verschilt de reviewscore van dezelfde vulling per winkel?

Omdat de klantengroepen verschillen en omdat winkels beoordelingen anders bundelen. Biokat’s Diamond Care Fresh staat bij bol op 4,5 uit 773 beoordelingen en bij Zooplus op 3,8 uit 206 — bijna een hele punt verschil op hetzelfde product. Bij Zooplus hangen varianten en bijbehorende artikelen onder hetzelfde artikelnummer, waardoor die teller niet volledig aan dit ene product toe te schrijven is. Tel de cijfers van twee winkels daarom nooit bij elkaar op; het verschil tussen beide zegt meer dan het gemiddelde.

Bronnen en werkwijze

Wij hebben deze vullingen niet zelf getest. Alles hierboven komt uit de bronnen hieronder; per bron staat erbij wat eruit komt.

  • De Nederlandse bol.com-productpagina en de officiële bol-gegevens van elke vulling, gecontroleerd op 23 september 2026 (eerder 7 en 19 augustus 2026) — prijs, prijs per liter, verkoper, en per product de volledige sterverdeling: Biokat’s 592/101/38/26/39 uit 796 · Golden Grey Master 56/18/4/3/8 uit 89 · Prince of Qatar 106/16/5/5/10 uit 142 · Jadawa 164/29/9/6/8 uit 216 · Catsan 4,4 uit 563. Bol is eigenaar van deze prijs- en beoordelingsgegevens.
  • De specificatievelden op diezelfde pagina’s — materiaal, klontvormend ja of nee, geschiktheid voor kittens, biologische afbreekbaarheid, gewicht en fabrikantsgegevens. Waar titel en specificatie elkaar tegenspreken, zoals bij Jadawa, benoemen wij dat in plaats van er één te kiezen.
  • De Nederlandse gebruikersreviews bij die artikelen — geparafraseerd en nooit met naam van de reviewer, met vermelding bij welk artikel ze geschreven zijn wanneer de teller gedeeld is.
  • De Zooplus-productfeed die wij via Awin ontvangen, opgehaald op 19 augustus 2026 — actuele prijs én adviesprijs per variant, waaruit wij het kortingspercentage zelf berekenen. De feed bevat uitsluitend artikelen die op dat moment leverbaar waren en géén reviewcijfers; die halen wij per product apart op van de productpagina. Ontbreekt een artikel in de feed, dan betekent dat “nu niet leverbaar” en niet “uit het assortiment”.
  • zooplus.de, feedbackpagina van Biokat’s Diamond Care Fresh (artikel 425027), geraadpleegd 18 september 2026 — 429 Duitse beoordelingen, apart vermeld en nooit opgeteld bij de 773 Nederlandse.
  • zooplus.de, feedbackpagina van Catsan Hygiene plus Katzenstreu (artikel 175335), geraadpleegd 18 september 2026 — 162 Duitse beoordelingen, apart vermeld en nooit opgeteld bij de Nederlandse 554.
  • zooplus.co.uk, feedbackpagina van Golden Grey Master (artikel 29960), geraadpleegd 18 september 2026 — 150 Britse beoordelingen, apart vermeld en nooit opgeteld bij de Nederlandse 87.
  • zooplus.de, feedbackpagina van Cat’s Best Original/Öko Plus (artikel 3187), geraadpleegd 18 september 2026 — ruim 4.000 Duitse beoordelingen over meerdere formaten en jaren heen, apart vermeld en nooit opgeteld bij de Nederlandse 147.
  • zooplus.de, feedbackpagina van GrainCat Katzenstreu (artikel 2230719), geraadpleegd 18 september 2026 — 256 Duitse beoordelingen, apart vermeld en nooit opgeteld bij de Nederlandse 268.
  • Opgaven van de fabrikanten (Gimborn, Pet-Earth, Cat Litter Prince of Qatar, Unye Maden, Mars) over verbruik, laagdikte en absorptievermogen — uitdrukkelijk als hún claim, door ons niet nagemeten.

Wat wij hier niet gebruiken: cijfers of oordelen van Nederlandse reviewsites die net als KatGear aan affiliatelinks verdienen en niet zelf testen. Ook nemen wij geen prijzen of tellers over uit aanbevelingsblokken op bol; die lopen achter en spreken elkaar tegen. En wij publiceren geen percentages over "wat reviewers vinden" die wij niet uit de sterverdeling kunnen herleiden.

Prijzen: wij noemen uitsluitend de Nederlandse prijs uit het koopblok, niet de adviesprijs, niet de Select-prijs en niet de prijs op een buitenlandse versie van dezelfde listing. Waar dat niet eenduidig kan, zoals bij Catsan, zeggen wij dat erbij.

Prijzen en beoordelingen van de vijf hoofdvullingen gecontroleerd op 23 september 2026 via de officiële bol-gegevens; bol is eigenaar van die cijfers. Zooplus-vergelijking, huismerkenvergelijk en formaatladder dateren nog van 19 en 27 augustus 2026. Prijzen wisselen dagelijks — controleer ze zelf voor je bestelt. Volledig beleid: /transparantie/.