Super Benek Compact review (2026): 468 kopers, drie geuren, drie heel verschillende scores
Kort antwoord: Super Benek Compact is een goedkope, fijne bentonietvulling die bij de meeste kopers goed klontert en weinig kost, maar de beoordelingen lopen sterk uiteen per variant. Op Zooplus scoort Lavendel 4,3 uit 273 en Zee Geur 4,2 uit 115, terwijl de Original (zonder geur) 3,5 uit 80 haalt, met 31,3% dat één of twee sterren geeft. De twee klachten die overal terugkomen zijn stof en klonten die uit elkaar vallen, vaak in de vorm “vroeger was het beter”. Wil je het proberen, begin dan met een zak van 10 liter.
Super Benek is een merkvulling die wij in Nederland alleen bij Zooplus vonden, en de Compact-lijn is de fijnkorrelige variant: bentoniet met korrels van 0,5 tot 2 millimeter. Op papier heeft hij alles wat een budgetvulling nodig heeft. Hij is goedkoop, klontert en wordt in zakken van 10 en 25 liter verkocht. In de praktijk is het een vulling waar kopers opvallend verdeeld over zijn, en daar zit het interessante van deze review.
Zooplus verkoopt Compact namelijk op drie aparte productpagina’s, en die hebben elk hun eigen beoordelingen. Dat maakt het verschil zichtbaar dat je op een gemiddelde niet ziet.
Drie geuren, drie aparte scores
| Variant | Beoordeling Zooplus | 1 of 2 sterren | Formaten |
|---|---|---|---|
| Compact Lavendel | 4,3 uit 273 | 36 (13,2%) | 10 l, 2×10 l, 25 l, 2×25 l |
| Compact Zee Geur | 4,2 uit 115 | 11 (9,6%) | 10 l, 2×10 l, 25 l, 2×25 l |
| Compact Original (ook met citrusgeur) | 3,5 uit 80 | 25 (31,3%) | 10 l, 25 l, 2×25 l; citrus 10 l en 25 l |
Op een smal scherm kun je de tabel opzij schuiven. Cijfers van 20 september 2026, geteld op de Zooplus-productpagina’s. De beoordelingen gelden per pagina voor alle formaten samen.
Waarom die verschillen zo groot zijn, weten we niet. Het is dezelfde bentonietbasis van dezelfde fabrikant, dus een geurtje verklaart geen factor drie in ontevredenheid. Wat wij wél zien in de beoordelingen, staat hieronder. Let wel op: Zooplus laat oude en nieuwe beoordelingen door elkaar zien, dus een deel van de kritiek kan van eerdere leveringen zijn.
Waarom we geen totaalgemiddelde geven
Wij tellen de drie pagina’s niet op tot één cijfer. De varianten verschillen te veel, en op Zooplus geldt de teller per pagina voor alle formaten samen. Wat je wel kunt zeggen: er staan 468 beoordelingen op de drie Compact-pagina’s, waarvan 72 met één of twee sterren (15,4%), en die 72 zijn ongelijk verdeeld (25 bij de Original, 36 bij de Lavendel, 11 bij de Zee Geur). Cijfers van andere sites gebruiken we niet.
Wat kopers goed vinden
De positieve beoordelingen gaan over vier dingen, en die komen bij alle drie de varianten terug:
- Klontvorming. Veel kopers noemen dat de urine snel en stevig klontert en dat de klonten goed te scheppen zijn. Een koper van de Zee Geur beschrijft het grit als fijnkorrelig met stevige klonten.
- Prijs en zuinigheid. “Goedkoop” en “gaat lang mee” komen vaak terug. Een koper merkt op dat je een dikke laag nodig hebt om goed te klonteren, wat de zuinigheid enigszins relativeert.
- Geur. Bij Lavendel en Zee Geur noemen kopers de geur van de vulling zelf mild en aangenaam. Een deel prijst dat er bij regelmatig scheppen geen kattenbaklucht hangt.
- Acceptatie. Een koper met een kat van twaalf schrijft dat die al vijf jaar alleen dit grit accepteert en anders de bak weigert. Dat zegt niets over jouw kat, maar het laat zien dat een fijne korrel bij sommige katten juist de voorkeur heeft.
Waar het misgaat: stof, brokkelige klonten en “vroeger was het beter”
1. Stof
Stof is de klacht die je overal tegenkomt, ook in beoordelingen met vier sterren. Kopers beschrijven stof bij het bijvullen en bij het schoonmaken, en een enkeling meldt irritatie aan neus of keel. Een koper van de Zee Geur schrijft over een haarloze kat die na het baden binnen twee dagen weer vies is doordat het stof aan de huid blijft plakken. Dat staat haaks op de productbeschrijving bij Zooplus, die de vulling bijzonder stofarm noemt. Er zijn ook kopers die zeggen dat het bij hen niet stuift, dus de ervaringen lopen uiteen. Heb je een gevoelige luchtweg of een kat met astma, dan is dit de eerste klacht om serieus te nemen.
2. Klonten die uit elkaar vallen
Klontvorming wordt door de een geprezen en door de ander afgebrand, en de tweede groep beschrijft twee soorten problemen. De eerste is te vroeg scheppen: kopers melden dat de klonten breken als je de bak schoonmaakt voordat ze hard zijn geworden. De tweede is klonten die helemaal niet stevig worden, waardoor je de plas niet los uit de bak krijgt, alles uit elkaar valt en het snel gaat stinken. Bij de Lavendel noemen kopers ook grote harde plakkaten die aan de bodem blijven zitten.
3. Uitloop
Door de fijne korrel blijft het grit aan de pootjes kleven en komt het in huis terecht. Kopers noemen dit bij alle varianten, en een koper van de Original schrijft dat de kat het grit er juist uit gooit en erin rolt, zodat het aan de snuit blijft plakken. Wie last heeft van rondslingerend grit, vindt in onze gids over kat gooit grit uit de bak meer opties.
4. “Vroeger was het beter”
Dit is de opvallendste klacht, en de belangrijkste voor je beslissing. Verspreid over alle drie de pagina’s schrijven kopers die de vulling jaren gebruikten, dat de laatste bestellingen slechter zijn: minder stevige klonten, meer stof, geur die niet meer wordt gebonden. Een koper van de Original schrijft dat hij het al vier jaar bestelt en dat het altijd goed was, tot voor kort. Een koper van de Zee Geur meldt dat het vroeger meer klonterde en minder stoof. Wij kunnen niet vaststellen of Super Benek iets aan de samenstelling heeft veranderd of dat het om wisselende partijen gaat, en de beoordelingen zijn niet allemaal te dateren. Wat je wel kunt zeggen: de klacht komt bij alle drie voor, en de Original heeft de laagste score.
Wat de fabrikant belooft, en wat kopers terugzeggen
| Claim (productbeschrijving Zooplus) | Wat kopers zeggen |
|---|---|
| 100% natuurlijk bentoniet, korrels van 0,5 tot 2 mm | Kopers bevestigen dat de korrel fijn is. Sommige katten vinden dat prettig, maar het is ook de kant waar uitloop en stof vandaan komen. |
| Sterk klonterend, compacte klonten | Gemengd: veel kopers positief, een aanzienlijke groep meldt brokkelige klonten. |
| Bijzonder stofarm | Stof is de meest genoemde klacht, ook bij tevreden kopers. |
| Antibacterieel en sterke geurabsorptie | Gemengd: sommigen noemen de geurbinding goed, anderen vinden dat de vulling geur niet maskeert of dat het snel gaat stinken. |
Op een smal scherm kun je de tabel opzij schuiven. De linkerkolom zijn beweringen van de fabrikant zoals Zooplus ze toont; wij hebben ze niet getoetst.
Een detail dat een koper opmerkte: bij de Zee Geur meldt iemand dat de vulling, anders dan de beschrijving suggereert, niet geparfumeerd rook. Geurbeloftes zijn dus zwakker dan de klontbeloftes, en je koopt op zee-, lavendel- of citrusgeur vooral voor een bijgeur, niet voor geurbestrijding.
De grovere Standaard-lijn is geen uitweg
Super Benek heeft ook een grovere lijn (2 tot 5 mm), die de fabrikant zo omschrijft dat het grit beter in de bak blijft. Op Zooplus scoort die niet beter: Standaard Lavendel haalt 4,0 uit 350 met 20,6% één of twee sterren, en Standaard Natural 3,7 uit 267 met 26,2%. De Compact-lijn scoort op de twee geurvarianten dus juist beter dan de grove lijn. Wij hebben de beoordelingen van de Standaard-lijn alleen op sterren geteld en niet op thema’s gelezen.
Wat het kost per liter, met verzending
| Formaat | Original | Zee Geur | Lavendel |
|---|---|---|---|
| 10 liter | € 12,49 (€ 1,25/l) | € 13,49 (€ 1,35/l) | € 13,99 (€ 1,40/l) |
| 2×10 liter | niet aangeboden | € 25,49 (€ 1,27/l) | € 26,49 (€ 1,32/l) |
| 25 liter | € 29,49 (€ 1,18/l) | € 31,99 (€ 1,28/l) | € 33,99 (€ 1,36/l) |
| 2×25 liter | € 57,49 (€ 1,15/l) | € 62,49 (€ 1,25/l) | € 66,49 (€ 1,33/l) |
Op een smal scherm kun je de tabel opzij schuiven. Prijzen op de Zooplus-productpagina’s, 20 september 2026. Prijzen wisselen, controleer altijd de dagprijs.
De prijs per liter loopt weinig uiteen tussen de formaten, dus de zak van 25 liter is maar een paar cent per liter goedkoper dan 10 liter. Wat het verschil wel maakt, is de verzending. Zooplus rekent onder de € 19 een bedrag van € 4,99, tussen € 19 en € 29 € 2,99, en vanaf € 29 is het gratis. Een losse zak Zee Geur van 10 liter kost daardoor € 18,48 en dus € 1,85 per liter. De zak van 25 liter (€ 31,99) komt boven de grens en is gratis verzonden, dus € 1,28 per liter. De 2×10 liter komt op € 25,49 plus € 2,99 verzending uit op € 1,42 per liter.
Dat zet het advies om met 10 liter te beginnen onder spanning. Een zak van 10 liter is de veilige proef, maar hij is per liter een stuk duurder dan hij op de productpagina lijkt, tenzij je er andere spullen bij bestelt. Een koper van de Zee Geur schrijft dat de 2×10 liter vaak goedkoper per kilo is dan de 25 liter en dat 25 kilo tillen zwaar is; dat klopt op de zakprijs bijna precies (€ 1,27 tegen € 1,28 per liter), maar niet meer als je verzending meetelt.
bol: bij bol vonden wij alleen een listing van Super Benek Compact Lavendel (25 liter) zonder beoordelingen en met een prijs van € 100,99, bijna drie keer de Zooplus-prijs (bol-gegevens van 20 september 2026). Voor deze vulling is Zooplus dus de plek om te kijken.
Ter vergelijking: Cat’s Best Öko Plus kost bij Zooplus in 10 liter ook € 12,49, maar is een houtvezelvulling met een andere structuur en dus geen directe vervanger.
Wat een jaar kost (voorbeeldrekening)
Hoeveel vulling je verbruikt hangt af van je bak, het aantal katten en hoe vaak je de hele bak ververst, en daar hebben wij geen betrouwbare bron voor. Daarom rekenen we met twee voorbeeldverbruiken, alleen om de prijsverschillen zichtbaar te maken: 10 en 20 liter per maand, bij de zak van 25 liter.
| Variant (25 liter) | Per liter | 10 l per maand | 20 l per maand |
|---|---|---|---|
| Original | € 1,18 | € 11,80 (€ 141,55 per jaar) | € 23,59 (€ 283,10 per jaar) |
| Zee Geur | € 1,28 | € 12,80 (€ 153,55 per jaar) | € 25,59 (€ 307,10 per jaar) |
| Lavendel | € 1,36 | € 13,60 (€ 163,15 per jaar) | € 27,19 (€ 326,30 per jaar) |
Op een smal scherm kun je de tabel opzij schuiven. Voorbeeldrekening op de zakprijs van 20 september 2026, zonder verzending (de 25-literzakken vallen boven de gratis-verzendgrens).
Het verschil tussen de goedkoopste (Original) en de duurste (Lavendel) is bij 20 liter per maand ongeveer € 43 per jaar. Dat is de prijs van de zwakke score bij de Original: je bespaart zo’n 18 cent per liter, maar kopers van precies die variant zijn het vaakst ontevreden, en in de kritische beoordelingen gaat het meestal over klonten die niet goed worden. Een bak die je vaker helemaal moet verversen, kost meer vulling dan de zakprijs doet vermoeden.
Per kilo is het beeld iets anders, omdat de zakken verschillend zwaar zijn. Volgens de productbeschrijving wegen de 25 liter Original en Zee Geur ongeveer 20 kilo en de Lavendel ongeveer 21 kilo. Dat komt neer op € 1,47, € 1,60 en € 1,62 per kilo.
Wat vergelijkbare klontvormende vullingen kosten
Ter oriëntatie zetten we een paar klontvormende vullingen bij Zooplus naast elkaar op prijs per liter, volgens de productfeed van 20 september 2026. Dit zijn alleen prijzen: van de Sanicat-varianten hieronder hebben wij de beoordelingen niet geanalyseerd, dus over hun kwaliteit zeggen we niets.
| Vulling | Formaat | Prijs | Per liter |
|---|---|---|---|
| Sanicat klonterend, parfumvrij | 10 l | € 9,29 | € 0,93 |
| Sanicat Clumping White Rose | 8 l | € 8,69 | € 1,09 |
| Super Benek Compact Original | 10 l | € 12,49 | € 1,25 |
| Cat’s Best Öko Plus | 10 l | € 12,49 | € 1,25 |
| Ever Clean Extra Strong | 10 l | € 30,99 | € 3,10 |
Op een smal scherm kun je de tabel opzij schuiven. Bron: Zooplus-productfeed, 20 september 2026; feedprijzen kunnen enkele tientallen centen afwijken van de winkelpagina.
Super Benek Compact zit dus in het midden. Goedkoper zijn de Sanicat-varianten, veel duurder is Ever Clean. Het voordeel van Compact ten opzichte van Cat’s Best zit niet in de prijs, want die is in 10 liter gelijk, maar in de vulling zelf: fijne bentonietkorrel tegenover houtvezel. Van hetzelfde merk beoordeelden wij ook de houtkorrel in onze Super Benek Pinio review.
Voor wie past Super Benek Compact, en voor wie niet?
Past bij je als
- je een goedkope klontvormende vulling zoekt en stof voor jou geen probleem is;
- je kat een fijne korrel prettig vindt (een koper noemt dat zijn kitten er makkelijk in kan graven);
- je bereid bent met een kleine zak te beginnen en te kijken hoe de klonten bij jouw kat werken.
Past minder als
- jij of iemand in huis gevoelig is voor stof;
- je met uitloop zit of grit door het huis wilt tegenhouden;
- je een vaste, voorspelbare kwaliteit wilt, want de terugkerende “vroeger was het beter”-beoordelingen laten zien dat dit geen vulling is waarvan je zeker weet wat je krijgt;
- je kiest voor de Original: die heeft de laagste score, dus neem dan liever Lavendel of Zee Geur.
Zo begin je verstandig
Koop eerst een zak van 10 liter van de variant met de beste score voor jouw situatie, dus Lavendel of Zee Geur. Kom je met je bestelling boven de € 29, dan vervalt de verzending. Laat de klonten een tijd hard worden voordat je ze schept, want kopers melden dat klonten breken bij te vroeg scheppen. Merk je bij een volgende zak verschil met de vorige, noteer dan datum en formaat en meld het bij Zooplus; dat is de enige manier om te zien of het aan wisselende kwaliteit ligt.
Zee Geur 10 l bij Zooplus → Lavendel 10 l bij Zooplus → Zee Geur 25 l (gratis verzending) → Original 10 l →
Veelgestelde vragen
Is Super Benek Compact stofvrij?
Nee. Zooplus omschrijft de vulling als bijzonder stofarm, maar stof is de meest genoemde klacht in de beoordelingen, ook bij tevreden kopers. Een deel van de kopers merkt er weinig van. Ben je gevoelig voor stof, kies dan een andere vulling.
Welke variant van Super Benek Compact scoort het best?
Op Zooplus scoort Compact Lavendel 4,3 uit 273 beoordelingen en Compact Zee Geur 4,2 uit 115. De Original haalt 3,5 uit 80, met 31,3% dat één of twee sterren geeft.
Waar koop je Super Benek Compact?
Bij Zooplus, dat de vulling in 10 en 25 liter verkoopt, in dubbelpakken en met meerdere geuren. Bij bol vonden wij alleen een listing zonder beoordelingen tegen € 100,99 voor 25 liter.
Vallen de klonten echt uit elkaar?
Bij een deel van de kopers wel. Sommigen melden dat het gebeurt als je te vroeg schept, anderen dat de klonten helemaal niet hard worden. Andere kopers noemen de klonten juist stevig. Zie de klachten hierboven voor de patronen.
Kan het in een automatische kattenbak?
Wij vonden geen opgave van de fabrikant. Eén koper van de Original meldt dat de klonten in zijn Litter-Robot 4 met een cyclus van 30 minuten niet compact genoeg waren. Eén ervaring is geen basis, maar het laat zien dat je dit beter niet zonder eigen check aanneemt.
Wat is het verschil tussen Super Benek Compact en de Standaard-lijn?
Volgens de productbeschrijvingen bij Zooplus heeft Compact korrels van 0,5 tot 2 millimeter en de Standaard-lijn grovere korrels van 2 tot 5 millimeter, die volgens de fabrikant minder ver verspreid raken. Op de beoordelingen scoort Compact Lavendel 4,3 uit 273 en Standaard Lavendel 4,0 uit 350.
Wat kost Super Benek Compact per maand?
Dat hangt van je verbruik af, en daar hebben wij geen betrouwbare bron voor. Als voorbeeld: bij 20 liter per maand kost de zak van 25 liter Zee Geur ongeveer € 25,59 per maand.
Is de Original zonder geur?
De Original is de variant zonder toegevoegde geur; de beschrijving spreekt van een natuurlijke geur als aarde of zand. Kopers merken op dat hij geuren niet maskeert. Wie een bijgeur wil, kiest Lavendel, Zee Geur of citrus.
Verder lezen: Beste kattenbakvulling · Cat’s Best Öko Plus review · Kat gooit grit uit de bak · Ever Clean Extra Strong review · Super Benek Pinio review · Sanicat Diamonds review
