Laatst bijgewerkt: 14 augustus 2026 | Prijzen: gecontroleerd op de Nederlandse bol-productpagina’s, 7 en 14 augustus 2026 | Werkwijze: wij testen deze producten niet zelf
Het korte antwoord
Bentoniet wint op prijs en klontsterkte, tofu op gewicht, stof en milieu. Concreet: bentoniet kost vanaf €1,10 per liter, tofu €1,66 en meer. Weegt gemak en budget het zwaarst, kies bentoniet. Sjouw je zakken de trap op, heb je luchtwegklachten of wil je plantaardig, dan is tofu de meerprijs waard.
Twee vullingen die hetzelfde doen, op een andere manier
Dit is de vergelijking die er in Nederland het meest toe doet, want het zijn de twee soorten die allebei klonteren. Wie een klont wil uitscheppen en niet de hele bak wil verversen, kiest tussen deze twee.
Bentoniet is natuurlijke klei. Bij contact met vocht zwelt hij en bindt hij tot een harde klont. Het is het oudste systeem, het goedkoopste, en het werkt voorspelbaar. Nadeel: het is een mineraal dat gewonnen wordt in dagbouw, het is zwaar, en fijne varianten kunnen stuiven.
Tofuvulling is geperst restproduct van de sojaverwerking — dezelfde grondstof als tofu voor mensen, maar de vezel die overblijft. Die neemt vocht op en klontert eveneens, maar lost in water op in plaats van te binden. Het is licht, stofarm en plantaardig. Nadeel: duurder, en de korrelmaat verschilt sterk per merk.
De vergelijking op zes punten
| Eigenschap | Bentoniet | Tofu | Wint |
|---|---|---|---|
| Prijs per liter | €1,10 – €1,35 | €1,66 en hoger | Bentoniet |
| Klontsterkte | Hard, breekt niet | Goed, iets zachter | Bentoniet |
| Gewicht | Zwaar (14 kg per zak gangbaar) | Licht (12 l ≈ 5 kg) | Tofu |
| Stof | Kan stuiven | Nagenoeg stofvrij | Tofu |
| Automatische bak | Fijne korrel: uitstekend | Alleen fijne varianten | Bentoniet |
| Grondstof | Mineraal, niet hernieuwbaar | Plantaardig restproduct | Tofu |
Drie-drie, dus. Dat is geen slappe conclusie maar de kern van de keuze: deze twee vullingen zijn niet beter of slechter dan elkaar, ze wegen anders. Hieronder de punten die in de praktijk de doorslag geven.
Punt 1: het prijsverschil, doorgerekend
Op de literprijs is bentoniet ongeveer vijftig procent voordeliger. Maar literprijs is niet hetzelfde als maandprijs, want de vullingen worden anders verbruikt. Bij beide schep je alleen de klont, dus het verbruik ligt dichter bij elkaar dan de zakprijs suggereert.
| Situatie | Bentoniet (€1,10/l) | Tofu (€1,66/l) | Verschil |
|---|---|---|---|
| 1 kat, ± 7 l/maand | ± €7,70 | ± €11,60 | €3,90 |
| 2 katten, ± 14 l/maand | ± €15,40 | ± €23,20 | €7,80 |
| Per jaar, 1 kat | ± €92 | ± €139 | €47 |
Gerekend met de laagste literprijzen die wij op de bol-productpagina’s aantroffen, en een verbruik van ongeveer zeven liter per kat per maand. Dat verbruikscijfer komt uit reviews, niet uit een meting.
Ongeveer vijftig euro per jaar per kat, dus. Dat is een reëel bedrag, maar geen schokkend bedrag — en dat is precies waarom deze keuze zo vaak op andere gronden valt.
Punt 2: het gewicht is een groter argument dan mensen denken
Twaalf liter tofu weegt ongeveer vijf kilo. Een gangbare zak bentoniet van veertien kilo is bijna drie keer zo zwaar voor een vergelijkbare hoeveelheid vulling. En het loopt door: wat je in de bak stopt, moet er ook weer uit, als natte klei in een vuilniszak.
Twee kopers van een bentonietbundel melden onafhankelijk dat de doos van 2 × 14 kilo nauwelijks te tillen was — één kreeg hem niet van de grond en moest hem buiten openmaken. Woon je op een bovenwoning zonder lift, heb je rugklachten, of moet je de afvalzak naar een ondergrondse container sjouwen, dan is dit geen bijzaak maar het hoofdargument.
Punt 3: stof, en voor wie dat telt
Fijne bentoniet kan stuiven bij het ingieten en bij het graven. Voor de meeste huishoudens is dat hooguit vervelend, maar voor katten met astma of luchtwegklachten en voor mensen met een allergie is het een reden om over te stappen. Tofu wordt in reviews juist consequent genoemd door kopers die daarom weggingen bij klei.
Wil je dit maximaal aanpakken, kijk dan ook naar stofvrije kattenbakvulling, waar we ook silica en houtvezel meenemen.
Punt 4: de korrelmaat bepaalt of tofu in je automaat past
Dit is waar tofu het vaakst misgaat en waar de reviews het scherpst zijn. De standaard tofukorrel is vier tot zes millimeter — voor veel automatische kattenbakken te grof. Bol waarschuwt bij sommige tofuvullingen zelf dat ze niet in elke automaat passen, en een koper meldde dat het onbruikbaar was in zijn Neakasa M1 omdat de korrels de zeef niet door kwamen.
Wil je tofu in een automaat, kies dan uitdrukkelijk een fijne variant van één tot vier millimeter, zoals de Hoopo Tofu Fine. Bentoniet heeft dit probleem niet: elke fijne klei past. De volledige uitleg staat in de beste vulling voor een automatische kattenbak.
Punt 5: het milieu-argument is genuanceerder dan de verpakking doet vermoeden
Tofuvulling is een restproduct van de sojaverwerking en hernieuwbaar; bentoniet wordt in dagbouw gewonnen en is dat niet. Op grondstofniveau wint tofu duidelijk.
Wat je er níét bij wint, is een makkelijker afvalroute. Dat is het misverstand dat wij het vaakst tegenkomen. Plantaardige vulling wordt vaak verkocht als composteerbaar of doorspoelbaar, maar zodra er kattenontlasting bij zit hoort ook tofuvulling in Nederland bij het restafval — niet bij het gft, niet door de wc. Zie kattenbakvulling weggooien.
Onze aanbeveling per situatie
| Jouw situatie | Onze keuze |
|---|---|
| Je wilt gewoon iets goeds dat weinig kost | Bentoniet — Biokat’s Diamond Care, laagste prijs per liter |
| Je hebt drie of meer katten | Bentoniet — het prijsverschil schaalt hard mee |
| Je sjouwt zakken de trap op | Tofu — bijna drie keer lichter |
| Jij of je kat heeft luchtwegklachten | Tofu — nagenoeg stofvrij |
| Je hebt een automatische kattenbak | Bentoniet, of tofu uitsluitend met fijne korrel |
| Je hebt een kitten onder vier maanden | Geen van beide — zie vulling voor kittens |
Bentoniet: Biokat’s Diamond Care → Tofu: Prince of Qatar →
Overstappen? Doe het geleidelijk
Van bentoniet naar tofu is voor je kat een merkbare verandering: de korrel is groter, lichter en voelt anders onder de poten. Meng de nieuwe vulling in ongeveer tien dagen door de hele laag in plaats van in één keer over te gaan. Het schema staat in kattenbakvulling wisselen.
Het prijsverschil bij één en dezelfde winkel
Kort antwoord: in hetzelfde schap, op dezelfde dag, kost de goedkoopste tofuvulling ongeveer twee keer zoveel per liter als de goedkoopste klontvormende kleivulling: €1,23 tegen €0,61. Dat verschil komt niet door de winkel en niet door een aanbieding, maar door de grondstof zelf.
Prijsvergelijkingen tussen tofu en bentoniet lopen meestal spaak omdat er twee winkels, twee verpakkingsmaten en twee momenten door elkaar lopen. Daarom hebben wij het op 20 augustus 2026 in één keer uit het Zooplus-assortiment gehaald: dezelfde winkel, dezelfde dag, alleen de grondstof verschilt.
| Soort | Product | Verpakking | Prijs | Per liter |
|---|---|---|---|---|
| Bentoniet | Biokat’s Classic 3in1 | 18 l | €11,04 | €0,61 |
| Bentoniet | Tigerino Nuggies (grof) | 2 × 14 l | €17,99 | €0,64 |
| Bentoniet | Biokat’s Classic Fresh 3in1 | 10 l | €9,29 | €0,93 |
| Tofu | Trixie Tofu-klonterstrooisel | 10 l / 4,5 kg | €12,29 | €1,23 |
| Tofu | Tigerino Plantaardig (dubbelpak) | 2 × 11 l / 9,2 kg | €29,99 | €1,36 |
| Tofu | Tigerino Plantaardig | 11 l / 4,6 kg | €15,49 | €1,41 |
| Tofu | Croci Tofu Clean | 10 l / 4,5 kg | €20,49 | €2,05 |
Bron: Zooplus-productfeed via Awin, opgehaald 20 augustus 2026. Prijzen bewegen dagelijks — controleer de actuele prijs voor je bestelt. Let op: de goedkoopste kleivulling in deze tabel staat in de aanbieding. De adviesprijs van Biokat’s Classic 3in1 18 l is €15,95, dus €11,04 is 31% korting. Zonder die korting kom je op €0,89 per liter en wordt het verschil met tofu een stuk kleiner. Dat is precies waarom je een prijsvergelijking nooit op één moment moet baseren.
Er zitten twee eerlijke kanttekeningen bij die tabel, en ze wijzen niet dezelfde kant op.
De eerste maakt het verschil kleiner. Een liter tofu weegt ongeveer 450 gram, een liter bentoniet ruim het dubbele. Reken je per kilo in plaats van per liter, dan schuift de verhouding op. Bovendien gaat een bak tofu bij de meeste gebruikers langer mee, omdat er per bezoek minder korrel aan de klont blijft plakken. Wie het verbruik meerekent, houdt een verschil over dat kleiner is dan die factor twee — maar het verdwijnt niet.
De tweede maakt het groter. De literaanduiding op tofuzakken is notoir onbetrouwbaar, omdat er geen vaste omrekening bestaat van gewicht naar volume bij een geperste korrel. Wij liepen daar tegenaan bij de Hoopo Tofu Fine: die zak bevat 2,5 kilo en heet zeven liter, terwijl Trixie exact dezelfde 2,5 kilo zes liter noemt. Hoopo vraagt er €13,95 voor en Trixie €7,69. Voor precies hetzelfde gewicht betaal je dus ruim zes euro meer, en de literaanduiding rolt vervolgens door in het veld waarmee kopers zakken vergelijken. Bij tofu is het gewicht op de zak betrouwbaarder dan de liters.
Praktisch betekent dat het volgende. Ga je voor tofu vanwege het gewicht van de zak, de fijnere korrel of de plantaardige grondstof, reken dan op ongeveer het dubbele per liter en kies binnen die categorie op prijs per kilo — daar zit tussen de merken meer verschil dan tussen de winkels. Ga je voor bentoniet vanwege de kosten, dan haal je de laagste prijs met een grote zak van een huismerk, niet met een aanbieding op een klein pak.
Trixie tofuvulling 10 l bekijken bij Zooplus →
Alternatieven bij dezelfde winkel: Tigerino Plantaardig Tofu dubbelpak (2 × 11 l) of Croci Tofu Clean. Wil je weten waarom “stofarm” bij tofu wél klopt en de percentages op kleizakken niet, lees dan stofvrije kattenbakvulling.
Veelgestelde vragen
Is tofu duurder dan bentoniet?
Ja, ongeveer twee keer zoveel per liter. In het Zooplus-assortiment van 20 augustus 2026 kost de goedkoopste tofuvulling €1,23 per liter (Trixie, 10 l voor €12,29) tegen €0,61 voor de goedkoopste klontvormende kleivulling (Biokat’s Classic 3in1, 18 l voor €11,04 in de aanbieding; zonder korting €0,89). Tofu weegt minder per liter en gaat bij veel gebruikers langer mee, dus in gebruikskosten is het verschil kleiner dan die factor twee — maar het verdwijnt niet.
Is tofu kattenbakvulling beter dan bentoniet?
Niet per definitie beter, wel anders. Bentoniet wint op prijs per liter, klontsterkte en geschiktheid voor automatische bakken. Tofu wint op gewicht, stof en grondstof. Welke voor jou beter is, hangt af van wat je zwaarder laat wegen.
Wat kost het verschil tussen tofu en bentoniet per jaar?
Bij één kat en een verbruik van ongeveer zeven liter per maand komt bentoniet uit op circa €92 per jaar en tofu op circa €139 — een verschil van ruwweg €47. Bij meerdere katten schaalt dat evenredig mee.
Klontert tofu net zo goed als bentoniet?
Goed, maar iets zachter. Bentoniet vormt de hardste klont en breekt zelden bij het scheppen. Voor een automatische kattenbak is dat verschil relevant; voor handmatig scheppen merken de meeste mensen het nauwelijks.
Mag tofuvulling door de wc?
Nee. Tofu wordt vaak als doorspoelbaar verkocht, maar Nederlandse rioolbeheerders raden het af en Milieu Centraal geeft aan dat alle gebruikte kattenbakvulling bij het restafval hoort.
Werkt tofu in een automatische kattenbak?
Alleen met een fijne korrel van één tot vier millimeter. Standaard tofukorrels van vier tot zes millimeter zijn voor veel modellen te grof en komen de zeef niet door.
Verder lezen
Beste kattenbakvulling 2026 · Houtkorrels vs klontvormend · Hoopo Tofu Fine review · Biokat’s Micro Classic review · Stofvrije kattenbakvulling · Hoeveel kattenbakvulling in de bak
