Laatst bijgewerkt: 21 augustus 2026 | Prijzen en geschiktheidsvelden: gecontroleerd op de Nederlandse bol-productpagina’s (7 en 14 augustus 2026) en in de Awin-productfeed van Zooplus (21 augustus 2026) | Eigen data: doorlichting van alle 208 kattenbakvullingen in die feed op wat zij over kittens melden | Werkwijze: wij testen deze producten niet zelf
Het korte antwoord
Kies voor een kitten onder de vier maanden een niet-klontvormende vulling, bijvoorbeeld Catsan Hygiëne Plus. Kittens nemen vulling in de bek, en klontvormende korrels kunnen in het maagdarmkanaal opzwellen. Vanaf ongeveer vier maanden kun je overstappen op fijne klontvormende vulling. Let ook op de laagdikte: te veel is voor een kitten lastig lopen.
Waarom kittens andere vulling nodig hebben
Een kitten leert de wereld kennen met zijn bek. Alles wat nieuw is, wordt geproefd — en dat geldt ook voor de korrels waar hij in staat. Daarbij is het bedekgedrag nog onhandig: er wordt driftig gegraven, gerold en gestruikeld, en er komt onvermijdelijk wat vulling mee naar binnen.
Dat is bij de meeste vulling niet dramatisch. Het wordt wél een probleem bij klontvormende vulling. Bentoniet is gemaakt om vocht op te nemen en tot een harde massa te binden. Dat is precies wat je in de bak wilt en precies wat je niet in een maagdarmkanaal wilt, zeker niet in het kleine formaat van een dier van een paar honderd gram.
Hoe groot dat risico in de praktijk is, wordt onder dierenartsen verschillend ingeschat: er zijn weinig gedocumenteerde gevallen, en veel kittens groeien zonder enig probleem op met klontvulling. Maar het is een risico dat je zonder kosten kunt vermijden door de eerste maanden iets anders te gebruiken. Daarom is dat het advies dat wij aanhouden.
Wanneer je de dierenarts belt: een kitten dat sloom wordt, braakt, niet eet of zichtbaar perst zonder resultaat hoort dezelfde dag nagekeken te worden — ongeacht welke vulling je gebruikt. Zie ook constipatie bij katten.
Wat je wél kiest: de drie eisen
| Eis | Waarom |
|---|---|
| Niet-klontvormend | Neemt vocht op als een spons zonder tot een massa te binden. Veiliger als er wat mee naar binnen gaat. |
| Stofarm | Kittens hebben kleine luchtwegen en steken hun neus letterlijk in de vulling. |
| Zonder parfum | Een kitten moet de bak leren herkennen aan zijn eigen geur. Parfum werkt dat tegen. |
De praktische keuze: Catsan Hygiëne Plus
Dit is de klassieke kittenkeuze, en niet zonder reden. Catsan Hygiëne Plus is gemaakt van kalk en kwartszand, is uitdrukkelijk niet-klontvormend en heeft geen toegevoegde geur. Met ruim 550 Nederlandse beoordelingen is het bovendien een van de breedst onderbouwde vullingen die er zijn.
Het nadeel is even eerlijk vermeld: omdat er niets klontert, moet je periodiek de hele bak verversen in plaats van gericht te scheppen. Dat kost meer vulling. Bij een kitten valt dat mee — één kitten van een kilo produceert weinig — maar houd er rekening mee als je hem ook na de kittenperiode wilt blijven gebruiken.
Let bij het bestellen goed op: Catsan voert op bol zeven verpakkingsvarianten door elkaar, waaronder ook een klontvormende Ultra. Controleer dus dat je de Hygiëne Plus in handen hebt, niet de doosvariant die veel mensen uit de supermarkt kennen.
Catsan Hygiëne Plus bekijken →
Het plantaardige alternatief: fijne tofu
Wil je liever plantaardig, dan is Hoopo Tofu Fine een optie die op de productpagina als geschikt voor kittens staat. Tofu klontert wél, dus dit is geen keuze voor de allerkleinste kittens — maar de korrel is klein, licht en stofarm, en het materiaal lost in water op in plaats van te binden zoals bentoniet.
Twee kanttekeningen. Het is de duurste vulling per kilo die wij volgen: de zak die bij bol “7 liter” heet weegt 2,5 kilo, omdat Hoopo die 7 liter aan het absorptievermogen koppelt en niet aan het volume in de zak. En je betaalt hier voor een fijne korrel die eigenlijk voor automatische bakken is ontwikkeld.
Wat je níét neemt
- Jadawa Clean Step. Prima vulling, maar op de bol-productpagina staat uitdrukkelijk: niet geschikt voor kittens. Het is de enige van de vullingen op onze hoofdpagina waar dat bij staat.
- Grove houtkorrels. Niet gevaarlijk, wel onhandig: een kitten van een paar honderd gram zakt tussen grove korrels weg en kan er nauwelijks in graven. Bovendien vragen ze een zeefbak met een instap die voor een kitten vaak te hoog is.
- Geparfumeerde vulling. Werkt de zindelijkheidstraining tegen.
- Vulling in een automatische kattenbak. Niet de vulling is hier het probleem maar de bak: de meeste automaten hebben een gewichtsdrempel waaronder de sensor je kitten niet registreert. Fabrikanten adviseren doorgaans te wachten tot minstens een kilo, sommige tot drie maanden. Controleer de opgave van jouw model.
Wat het schap zelf over kittens zegt — en vooral wat het niet zegt
Het advies hierboven is het onze. De vraag die daarnaast interessant is: wat zegt de markt er zelf van? Wij haalden op 21 augustus 2026 de volledige Nederlandse Zooplus-productfeed op — 24.810 producten, waarvan 456 regels kattenbakvulling, goed voor 208 unieke vullingen — en lazen van elk product na of het iets over kittens meldt.
Wat er uitkwam:
- 27 van de 208 vullingen (13%) noemen kittens in hun producttekst. Voor de overige 181 staat er niets — niet dat het geschikt is, niet dat het dat niet is.
- Van die 27 beschrijven er 17 zichzelf als klontvormend. Twee derde van de vullingen die zich uitdrukkelijk op kittens richten, is dus precies het type waar de gangbare veterinaire voorzichtigheid over gaat.
- Vijf daarvan zijn klontvormende klei of bentoniet.
- Geen enkel product van de 208 geeft een minimumleeftijd. Niet “vanaf acht weken”, niet “vanaf drie maanden” — nul.
- Wij vonden geen enkele waarschuwing over inslikken door jonge katten.
Dat laatste is het echte punt. “Geschikt voor kittens” is in dit schap geen veiligheidsuitspraak maar een doelgroepaanduiding, ongeveer zoals “voor gevoelige neuzen”. Er zit geen leeftijd achter, geen meetmethode en geen voorbehoud. Je kunt er dus geen keuze op baseren — en dat is precies waarom deze pagina bestaat.
Twee producten waar het opvalt
Om het concreet te maken, twee vullingen uit die groep van 27 die zich op kittens richten:
| Product | Prijs (21 aug 2026) | Wat het is | Voldoet aan onze drie eisen |
|---|---|---|---|
| Ever Clean Litterfree Paws, 10 l | €29,99 | Klontvormende klei | Nee — klontert |
| Flamingo babypoeder, bentoniet fijn | €20,99 | Klontvormende bentoniet, geparfumeerd | Nee — klontert én parfum |
| Catsan Hygiëne Plus, 18 l | €15,99 | Minerale vulling, niet-klonterend, parfumvrij | Ja, alle drie |
| Sanicat 7 Days, 4 l | €3,79 | Niet-klonterend, kleinste proefzak van het schap | Ja, maar met aloë-geur |
Prijzen uit de Awin-productfeed van Zooplus, opgehaald 21 augustus 2026. Feedprijzen gelden alleen voor wat op dat moment leverbaar was; controleer de dagprijs voor je bestelt.
Wij zeggen hiermee niet dat Ever Clean of Flamingo een misleidende claim voeren. Verreweg de meeste kittens groeien probleemloos op met klontvormende vulling, en de fabrikant heeft gelijk dat zijn product voor een kittenhuishouden bruikbaar is. Wat wij vaststellen is smaller en harder: het etiket “voor kittens” onderscheidt op dit punt niets, want het wordt net zo goed op klontvormende klei geplakt als op een minerale vulling die niet bindt. Wie de voorzorg wil aanhouden, moet dus zelf op het woord “klontvormend” letten en niet op het woord “kitten”.
Dezelfde vulling, twee winkels
Catsan Hygiëne Plus is bij beide van onze partners te koop, in verschillende verpakkingsmaten — vergelijk daarom per liter en niet per zak. Bij Zooplus is dat op 21 augustus 2026 de zak van 18 liter voor €15,99 (€0,89 per liter) of het dubbelpak van 2 × 18 liter voor €30,49 (€0,85 per liter). Bij bol is het de zak van 20 liter; die prijs beweegt, dus controleer hem via de knop.
Catsan Hygiëne Plus — de kittenkeuze
Niet-klonterend, parfumvrij en breed onderbouwd met beoordelingen. Wij noemen de beoordelingen van beide winkels apart en tellen ze nooit op; let er bij Zooplus op dat de teller over verpakkingsmaten heen loopt.
Wil je eerst uitproberen of je kitten deze korrel accepteert? Dan is de 4-literzak van Sanicat 7 Days voor €3,79 de goedkoopste manier om dat te doen — al is die licht geparfumeerd met aloë, wat wij bij een kitten liever vermijden. Meer over proefverpakkingen staat in kattenbakvulling wisselen.
Hoeveel vulling in een kittenbak?
Bij een volwassen kat wil je ongeveer zeven centimeter. Bij een kitten is dat te veel: hij zakt weg, verliest houvast en associeert de bak met struikelen. Begin met drie tot vier centimeter en bouw op naarmate hij groeit.
Dat betekent wel dat je vaker moet verversen, want een dunne laag raakt sneller verzadigd. Dat is een bewuste ruil in deze fase. Meer over dit onderwerp in hoeveel kattenbakvulling moet er in de bak.
En de bak zelf
Een kitten moet zelfstandig in en uit kunnen. Een instaphoogte van meer dan vijftien centimeter is voor de eerste weken te veel. Een open bak met lage rand werkt beter dan een gesloten bak met deurtje — dat deurtje is een obstakel dat hij nog niet begrijpt, en een bak die hij niet in komt is een bak die hij gaat mijden.
Praktisch: zet de bak op de plek waar je kitten de eerste weken verblijft, niet in de bijkeuken twee kamers verderop. En hanteer de vuistregel van één bak per kat plus één, ook als je er maar één hebt. Welke modellen daarvoor geschikt zijn, staat in kittenbak kiezen en beste kattenbak voor kittens.
Wanneer stap je over op gewone vulling?
Rond de vier maanden is het proefgedrag meestal voorbij en kun je overstappen op fijne klontvormende vulling. Doe dat niet in één keer: gebruik het mengschema uit kattenbakvulling wisselen, waarbij je in ongeveer tien dagen van een kwart naar volledig gaat.
De logische vervolgstap is een fijne klei. Biokat’s Micro Classic heeft een extra fijne korrel en geen parfum; Biokat’s Diamond Care voegt actieve kool toe voor geurbinding en stond op 21 augustus 2026 bij Zooplus op €10,99 voor 10 liter (€1,10 per liter, adviesprijs €16,55 — een korting van 34%). Beide staan op de productpagina als geschikt voor kittens, dus je kunt gerust eerder overstappen als het goed gaat.
Biokat’s Micro Classic bekijken → Biokat’s Diamond Care bekijken →
Zindelijk worden: wat je wel en niet doet
De meeste kittens zijn al zindelijk als ze bij je komen — ze hebben het van hun moeder geleerd. Wat jij doet is vooral: het makkelijk maken en niets verpesten.
- Zet je kitten na het eten en na het slapen even in de bak. Niet vasthouden, gewoon neerzetten en laten gaan.
- Maak de bak niet te schoon in het begin. Een spoor van eigen geur helpt hem de plek te herkennen. Dagelijks scheppen is genoeg; volledig ontsmetten met een sterk middel juist niet.
- Straf nooit. Een kitten legt geen verband tussen jouw boosheid en een plas van tien minuten geleden. Wat hij wél leert, is dat jij onvoorspelbaar bent.
- Gaat het mis, reinig dan enzymatisch. Blijft er urinegeur achter, dan is dat voor je kitten een uitnodiging om het daar opnieuw te doen. Zie urinegeur verwijderen.
Veelgestelde vragen
Welke kattenbakvulling is het beste voor een kitten?
Voor kittens onder de vier maanden een niet-klontvormende, stofarme en parfumvrije vulling. Catsan Hygiëne Plus is daarvoor de meest gebruikte keuze in Nederland. Vanaf ongeveer vier maanden kun je geleidelijk overstappen op fijne klontvormende vulling.
Is klontvormende vulling gevaarlijk voor kittens?
Klontvormende bentoniet is gemaakt om vocht op te nemen en te binden. Kittens nemen vulling in de bek, en dan kan die eigenschap in het maagdarmkanaal ongewenst uitpakken. Gedocumenteerde gevallen zijn zeldzaam, maar omdat het risico kosteloos te vermijden is, adviseren wij de eerste maanden iets anders.
Hoeveel vulling doe ik in een kittenbak?
Drie tot vier centimeter, in plaats van de zeven die je bij een volwassen kat aanhoudt. Een dikke laag maakt lopen en graven onhandig voor een klein dier. Verhoog geleidelijk naarmate je kitten groeit.
Mag een kitten in een automatische kattenbak?
Meestal niet meteen. De meeste automaten hebben een minimumgewicht waaronder de sensor het dier niet registreert; fabrikanten adviseren doorgaans te wachten tot minstens een kilo of tot drie maanden. Controleer de opgave van jouw model.
Mijn kitten eet de kattenbakvulling — wat nu?
Proeven en een enkel korreltje wegkauwen is normaal gedrag dat vanzelf overgaat. Eet je kitten er structureel van, of wordt hij sloom, braakt hij of eet hij niet meer, bel dan dezelfde dag je dierenarts.
Wanneer kan mijn kitten over op gewone kattenbakvulling?
Rond de vier maanden, als het proefgedrag voorbij is. Wissel geleidelijk over ongeveer tien dagen door de nieuwe vulling door de hele laag te mengen.
Zegt de verpakking of een vulling geschikt is voor kittens?
Meestal niet. Van de 208 unieke kattenbakvullingen in de Nederlandse Zooplus-productfeed (peildatum 21 augustus 2026) noemen er 27 kittens in de producttekst — 13%. Van die 27 beschrijven er 17 zichzelf als klontvormend, waarvan vijf als klei of bentoniet. Geen enkel product geeft een minimumleeftijd en wij vonden geen enkele waarschuwing over inslikken. Het label “voor kittens” is dus een doelgroepaanduiding en geen veiligheidsuitspraak; let zelf op het woord klontvormend.
Verder lezen
Beste kattenbakvulling 2026 · Catsan Hygiëne Plus review · Kattenbakvulling wisselen · Hoeveel kattenbakvulling in de bak · Moderna kittenbak review · Beste kattenbak voor kittens · Kat plast naast de bak
