Laatst bijgewerkt: 20 augustus 2026 | Laatste prijscheck: Zooplus 20 augustus 2026, bol 14 augustus 2026 | Reviewanalyse: 83 beoordelingen van Vitakraft Magic Clean uit twee winkels met volledige sterverdeling, plus de prijzen van alle twintig silicaproducten in de Zooplus-feed | Werkwijze: wij testen deze producten niet zelf
Het korte antwoord
Silica kattenbakvulling bestaat uit kwartszandkorrels die vocht opnemen zonder te klonteren. Het is licht en geurarm — maar per liter de duurste soort die er is. De belofte van vier weken per zak geldt alleen bij één kat die je dagelijks bijschept; kopers met twee katten komen op een tot twee weken. Reken je met de standtijd die fabrikanten zelf opgeven, dan kost silica ongeveer evenveel per maand als goede klontvormende klei; reken je met de praktijk uit de beoordelingen, dan het dubbele tot viervoudige van klei of hout. En stofarm is het minder dan de verpakking belooft: zeven van de achttien Nederlandse Zooplus-beoordelingen noemen stof.
Wat silica eigenlijk is
Silica is de enige van de vijf vullingsoorten waar mensen bij het uitpakken echt van opkijken: het zijn doorzichtige of witte kristalkorrels die eruitzien als kattenbakvulling uit een sciencefictionfilm. Chemisch is het silicagel, gemaakt van kwartszand — hetzelfde materiaal als de zakjes die je in een schoenendoos vindt.
Die korrels zijn microporeus. Urine wordt opgezogen en het water verdampt langzaam via het oppervlak; wat achterblijft zijn de zouten en de geurstoffen, opgesloten in de korrel. Er ontstaat dus geen klont. Je schept alleen de vaste ontlasting eruit en schudt de bak af en toe om, tot de korrels verzadigd zijn en geel kleuren. Dan gooi je alles weg en begin je opnieuw.
Dat is een fundamenteel ander ritme dan bij klontvormende vulling, waar je dagelijks gericht schept en zelden de hele bak leegt. En het is precies de reden dat silica bij sommige mensen fantastisch bevalt en bij anderen na één zak weer de deur uit gaat.
De specificaties, gecontroleerd op de productpagina
Als referentiemodel neem ik de Vitakraft Magic Clean, de bekendste silicavulling in Nederland.
| Materiaal | Silica op basis van kwartszand |
| Klontvormend | Nee |
| Geur toegevoegd | Geen |
| Biologisch afbreekbaar | Nee (specificatieveld bol) |
| Gewicht | 5 liter ≈ 5 kg |
| Geschikt voor kittens | Ja, volgens opgave |
| Claim standtijd | Eén zak van 5 liter = circa vier weken bij één kat |
| Fabrikant | Vitakraft pet care GmbH & Co. KG, Bremen |
Wat 63 kopers vinden
Vitakraft Magic Clean staat op 4,4 uit 5. De verdeling eronder is ongebruikelijk gevormd:
Die lege middenkolom is het interessantste getal op deze pagina. Bij vrijwel elke andere vulling loopt de verdeling geleidelijk af; hier is hij gespleten. Silica doet één ding uitstekend en één ding slecht, en welke van die twee jij belangrijker vindt, bepaalt je oordeel volledig.
Wat de enthousiaste kopers noemen
Geur is de grote winnaar. Kopers omschrijven dat er letterlijk niets te ruiken valt, ook bij een kat met blaasproblemen die vaak plast. De vulling neemt vocht binnen enkele seconden op, waardoor bacteriën minder kans krijgen om ammoniak te vormen. Eén eigenaar van twee katten meldt dat ze de bak nog maar eens per twee weken helemaal verschoont, met dagelijks scheppen van de ontlasting ertussendoor.
Het tweede punt is uitloop, of het gebrek daaraan. De korrels zijn glad en relatief groot, dus ze blijven niet tussen de teentjes hangen. Wie klaar is met grit door de gang zoekend, merkt hier onmiddellijk verschil. Zie ook kat gooit grit uit de bak.
Het derde punt is de stofclaim. Op vrijwel elke verpakking staat dat silica nagenoeg stofvrij is. De beoordelingen bij de tweede winkel spreken dat tegen: bij het instorten en omscheppen stuift het wel degelijk, en dat noemen ook kopers die verder erg tevreden zijn. In gebruik — als de kat erin graaft — is het stof duidelijk minder dan bij fijne klei, en dát is de eerlijke versie van het voordeel. Wie het echt om luchtwegklachten te doen is, leest verderop de cijfers.
Waar de kritiek zit
De standtijd wordt niet gehaald. Dit is verreweg de meest concrete klacht en hij is goed onderbouwd. Een koper met één kat schrijft dat op de zak vier weken staat, maar dat na twee weken elk korreltje geel is en de bak echt geleegd moet worden. Dat is niet een halve week verschil — dat is de helft van de belofte. En het verdubbelt je kosten.
Ontlasting blijft gewoon liggen. Omdat er niets klontert, ligt vaste ontlasting bovenop de korrels tot jij hem er weghaalt. Bij klei verdwijnt hij onder een laag grit die de kat er zelf overheen schraapt; bij silica is dat minder effectief. Eén reviewer benoemt precies dat als het punt waarop het “nooit leuk” blijft.
Het gevoel onder de poten. Silicakorrels zijn hard en knerpen. Katten die gewend zijn aan fijn zand weigeren soms. Ga je overstappen, doe dat dan geleidelijk — zie kattenbakvulling wisselen zonder dat je kat de bak mijdt.
Wat silica écht kost
Hier gaat het bij silica altijd mis in vergelijkingen: mensen zetten de prijs per liter naast klei en schrikken, of ze geloven de standtijd op de zak en denken dat het juist voordelig is. Beide zijn te simpel. Eerst de literprijzen van vijf silicavullingen zoals ze op 14 augustus 2026 op de productpagina stonden:
| Vulling | Inhoud | Prijs | Per liter | Beoordeling |
|---|---|---|---|---|
| Lyra Pet Power Silica | 30 l | €31,99 | €1,07 | 4,9 (17) |
| Duvo Premium Silica | 30 l | €32,99 | €1,10 | 4,5 (82) |
| Duvo Premium Silica | 16 l | €21,00 | €1,31 | 4,1 (64) |
| Vitakraft Magic Clean | 33,6 l | €51,00 | €1,52 | 4,4 (63) |
| Vitakraft Magic Clean | 15 l | €32,99 | €2,20 | 4,4 (63) |
Twee dingen springen eruit. Ten eerste is Vitakraft de duurste silicavulling in dit rijtje, terwijl het merk het bekendst is — je betaalt hier meetbaar voor de naam. De Lyra Pet en de Duvo van 30 liter kosten per liter ruim 40 procent minder en scoren niet lager. Ten tweede: ook binnen Vitakraft loopt de literprijs van €1,52 naar €2,20 afhankelijk van welk pakket je pakt.
En dan de maandkosten, met en zonder de fabrikantsbelofte
Vitakraft rekent met 5 liter per maand voor één kat. De reviewer hierboven haalde daar twee weken mee. Ik heb allebei doorgerekend, tegen €1,10 per liter (de voordelige merken) en tegen €1,52 (Vitakraft):
| Scenario (1 kat) | Verbruik/maand | Bij €1,10/l | Bij €1,52/l |
|---|---|---|---|
| Volgens de verpakking | 5 liter | €5,50 | €7,60 |
| Zoals kopers melden | 10 liter | €11,00 | €15,20 |
Zet dat naast de andere soorten die wij hebben doorgerekend voor één kat: Cat’s Best komt op ongeveer €6,10 per maand, PeeWee-korrels op €3,80 tot €5,70. In het realistische scenario is silica dus twee tot vier keer zo duur per maand.
Wat dat betekent voor je keuze: silica is geen besparing, ook al suggereert de verpakking dat wel. Je koopt er iets anders mee: geen geur, geen stof en geen grit door het huis. Vind je die drie dingen tien euro per maand waard, dan is het een prima keuze. Zoek je de voordeligste vulling, dan is dit de verkeerde categorie.
Wil je silica proberen? Begin bij de voordeligste van de vijf, niet bij de bekendste — het materiaal is in de kern hetzelfde.
Duvo Premium Silica 30 l bekijken → Vitakraft Magic Clean 33,6 l →Hetzelfde product, twee winkels, twee verschillende verhalen
Vitakraft Magic Clean staat niet alleen bij bol. Zooplus verkoopt precies dezelfde 5 liter (artikelnummer 448488) en heeft daar een eigen beoordelingenpagina bij. Toen ik die op 20 augustus 2026 naast de bol-cijfers legde, bleek het oordeel over hetzelfde product per winkel flink te verschillen.
| Winkel | Score | Aantal | 5 sterren | 1 of 2 sterren |
|---|---|---|---|---|
| bol | 4,4 | 63 | 76,2% | 12,7% |
| Zooplus | 3,8 | 20 | 50,0% | 25,0% |
bol gecontroleerd 14 augustus 2026 (48/7/0/2/6), Zooplus 20 augustus 2026 (10/3/2/2/3). Beide tellers bundelen verpakkingsvarianten van dezelfde serie; Zooplus toont daarnaast apart beoordelingen uit andere landen.
Twintig beoordelingen is weinig, dus hang er geen conclusie aan het cijfer zelf. Wat die twintig teksten wél opleveren is iets waar de sterren niets over zeggen: bijna alle Nederlandse Zooplus-beoordelingen zijn geschreven door mensen die het product langer dan een paar dagen hebben gebruikt en die precies opschrijven hoe lang een zak bij hen meeging. Dat is exact het cijfer waar deze hele productcategorie op drijft.
Zeven van de achttien Nederlandse beoordelingen noemen stof — en vijf daarvan geven vier of vijf sterren
Op de verpakking en in de webshopteksten heet Magic Clean bijzonder stofarm en speciaal geschikt voor mensen met allergie. In de achttien Nederlandse beoordelingen op Zooplus komt stof zeven keer voor: bij het instorten stuift het flink, bij het omscheppen ook. Eén koper beschrijft dat het op de luchtwegen slaat en dat ook de kat ervan moet niezen. Een ander zet het botweg in de kop van zijn beoordeling: niet stofarm.
Het opvallende zit in de sterren die eronder hangen. Vijf van die zeven kopers geven vier of vijf sterren. Het zijn dus geen teleurgestelde mensen die achteraf iets zoeken om over te klagen — het zijn tevreden gebruikers die en passant vertellen dat één claim op de zak niet klopt. Meerderen voegen er zelf de nuance bij: giet het buiten in de bak, schep een paar keer om, en na de eerste dagen is het over.
Het derde merk op rij. Wij vonden dit patroon eerder bij Biokat’s Micro Classic (dertien van de twintig recentste Nederlandse beoordelingen noemen stof, ondanks “tot 99% stofvrij”) en bij World’s Best Cat Litter (kopers uit vijf landen, van 2015 tot 2026). Magic Clean is nummer drie, en juist dit product wordt verkocht aan mensen met allergie. In de volledige Zooplus-vullingcategorie dragen 149 van de 207 producten (72%) een stofclaim, in acht verschillende bewoordingen en met vier verschillende percentages — en geen enkel merk noemt een meetmethode. Meer daarover in stofvrije kattenbakvulling: wat de claims waard zijn.
De vier weken: wie haalt het wel en wie niet
Dit is het punt waarop deze pagina begon, en de Zooplus-beoordelingen maken het scherper dan de bol-reviews dat deden. De uitkomsten lopen van zeven dagen tot vijf weken, en het verschil zit niet in het product maar in het aantal katten en in wat je er zelf mee doet.
| Situatie zoals beschreven | Gehaalde standtijd per zak van 5 l |
|---|---|
| Eén kat, dagelijks scheppen, halverwege bijvullen | 4 tot 5 weken (claim gehaald) |
| Eén kat, bak elke twee weken helemaal leeg | 4 weken (halve zak per keer) |
| Eén kat die veel drinkt | Claim wordt naar eigen zeggen nooit gehaald |
| Eén kat van 3,5 kg (beoordeling juli 2026) | 7 dagen, daarna geur |
| Twee katten | Twee zakken in 3 weken, of wekelijks alles vervangen |
| Twee katten waarvan één veelplasser | Na één dag al doorweekt |
Samengevat uit de Nederlandse beoordelingen op de Zooplus-beoordelingenpagina van artikel 448488, gelezen 20 augustus 2026. Beschrijvingen zijn geparafraseerd.
De belofte van vier weken is dus niet verzonnen, maar hij hoort een voorwaarde te hebben die er niet bij staat: één kat, en dagelijks de ontlasting eruit plus omscheppen. Wie dat niet doet, of wie twee katten heeft, zit op de helft of minder. Dat is meteen de eerlijkste manier om deze categorie te beoordelen: silica is geen vulling die je erin gooit en vergeet, het is een vulling die zichzelf terugverdient als je hem actief onderhoudt.
Eén beoordeling is daarbij extra bruikbaar, omdat de koper twee silicamerken naast elkaar had: bij twee katten (waarvan één met diabetes, die dus veel drinkt en plast) verving zij Magic Clean wekelijks, terwijl ze bij Tigerino om de dag moest verversen. Andersom noemt een andere koper de prijs van Magic Clean juist hoog vergeleken met Tigerino. Beide dingen kunnen waar zijn, en samen vormen ze precies de afweging in deze categorie.
Twee kopers melden dat hun kat de bak ging mijden
Onder de twintig Zooplus-beoordelingen zitten er twee waarin de kat na de overstap naast de bak of op bed ging plassen, en waarin het probleem meteen verdween toen de oude vulling terugkwam. Dat is geen productfout, het is de bekende acceptatiedrempel van harde korrels — maar het is wel de reden om nooit in één keer over te stappen. Meng het geleidelijk in; hoe je dat doet staat in kattenbakvulling wisselen zonder dat je kat de bak mijdt.
Wat de tweede winkel over de prijs laat zien
Zooplus voert twintig verschillende silicaproducten. Ik heb ze op 20 augustus 2026 allemaal uit de productfeed gehaald en per liter of per kilo doorgerekend. Daar komt een probleem uit dat je op één webshoppagina nooit ziet.
| Silicavulling bij Zooplus | Verpakking | Prijs | Per eenheid |
|---|---|---|---|
| Tigerino Crystals (huismerk), 6-pak | 6 × 5 l | €31,44 – €40,99 | €1,05 – €1,37 per liter |
| Tigerino Crystals, losse zak | 5 l | €7,12 – €7,49 | €1,42 – €1,50 per liter |
| Sanicat Diamonds | 5 l / 3 × 5 l | €8,49 / €23,99 | €1,70 / €1,60 per liter |
| Vitakraft Magic Clean | 5 l | €9,19 | €1,84 per liter |
| Nullodor silica | 1,5 kg tot 15 kg | €7,29 – €62,49 | €4,17 – €5,53 per kilo |
| Demavic Perlinette | 1,5 kg tot 15 kg | €8,99 – €94,99 | €5,07 – €6,33 per kilo |
Prijzen uit de Zooplus-productfeed van 20 augustus 2026. Prijzen bewegen dagelijks, ook in het weekend — controleer altijd de actuele prijs voordat je bestelt.
De helft van deze markt wordt per liter verkocht en de andere helft per kilo, en geen enkele fabrikant geeft beide. Daardoor kun je Tigerino en Nullodor letterlijk niet vergelijken zonder te weten hoeveel een liter silica weegt, en dat staat nergens op de zak. Wie de getallen naast elkaar legt ziet €1,05 tegenover €5,53 en denkt aan een prijsverschil van meer dan vijf keer, terwijl een deel daarvan alleen maar de rekeneenheid is. Het is precies het soort verwarring waar dure producten baat bij hebben.
Drie dingen die verder opvallen en die je geld schelen:
- De kleur kost geld. Binnen één en dezelfde Tigerino Crystals-lijn kost het 6-pak in de variant Flower-Power €31,44 en in de variant Bont Blauw €40,99. Dat is dertig procent meer voor materiaal dat in de basis hetzelfde is.
- Groter is niet automatisch goedkoper. Bij Nullodor kost de zak van 9 kilo €4,94 per kilo, terwijl de zak van 6 kilo op €4,83 uitkomt en het voordeelpakket van 3 × 1,5 kilo op €4,55. De middelste maat is dus de duurste.
- De titel is niet de omschrijving. Eén product staat in de winkel met “Silicaat” in de producttitel terwijl de omschrijving eronder een klontvormende minerale vulling beschrijft. Lees dus de omschrijving, niet de kop.
De twee voordeligste silicavullingen bij Zooplus op 20 augustus 2026:
Tigerino Crystals bekijken bij Zooplus →Ook interessant: Sanicat Diamonds en dezelfde Vitakraft Magic Clean, die op deze datum bij Zooplus juist duurder is dan bij bol. Voor Magic Clean blijft bol dus de goedkoopste route.
De rekensom achter “5 liter vervangt 20 liter klei”
In de productomschrijving van Magic Clean staat dat 5 liter net zo zuinig is als ongeveer 20 liter traditionele klontvormende vulling. Op andere verkooppagina’s van hetzelfde merk heet dat “vier keer productiever”. Die claim is te controleren, want kleifabrikanten zeggen zelf ook hoeveel hun vulling meegaat. Ik heb die claims uit dezelfde productfeed gehaald:
| Wat de fabrikant zelf claimt (1 kat) | Verbruik per 4 weken | Kosten per 4 weken |
|---|---|---|
| Vitakraft Magic Clean silica: 5 l = 4 weken | 5 liter | €7,60 (bol) tot €9,19 (Zooplus) |
| Tigerino Crystals silica: 5 l = 25 tot 35 dagen | 4 tot 5,6 liter | €4,20 tot €8,40 |
| Biokat’s Diamond Care klei: 10 l = 60 dagen | 4,7 liter | €5,13 |
| Biokat’s Classic 3in1 klei: 10 l = 32 dagen | 8,8 liter | €5,37 |
| Ever Clean klei: 10 l = 2 maanden | 4,7 liter | €14,57 |
Standtijdclaims uit de productomschrijvingen in de Zooplus-feed, prijzen uit dezelfde feed van 20 augustus 2026; de bol-prijs voor Magic Clean is die van 14 augustus 2026.
Daar staat het probleem in één tabel. Kleifabrikanten claimen zelf 4,7 tot 8,8 liter per vier weken, niet 20 liter. De zuinigheidsclaim van silica wordt dus afgezet tegen een kleiverbruik dat twee tot vier keer hoger ligt dan wat kleimerken zelf opgeven. Reken je met de cijfers die beide partijen zelf publiceren, dan kost silica per vier weken ongeveer hetzelfde als goede klontvormende klei — en in het scenario dat kopers beschrijven (een zak per twee weken) het dubbele.
Er zit trouwens ook binnen Vitakraft zelf een oneffenheid: de zak van 5 liter zou vier weken meegaan, terwijl de zak van 4,2 liter op dezelfde verkooppagina’s ook “ongeveer een maand” heet en de zak van 8,4 liter goed is voor twee maanden. Negentien procent meer vulling levert dan precies evenveel dagen op. Dat is geen bewijs van iets, maar het laat zien hoe globaal deze getallen bedoeld zijn.
Zo lees je een standtijdclaim: vraag altijd wat er gemeten wordt. In de Zooplus-vullingcategorie gebruiken fabrikanten een tijdsaanduiding voor drie verschillende dingen — hoe lang een zak meegaat, hoe lang de vulling in de bak mag blijven voordat je alles ververst, en hoe lang de geurbestrijding werkt. Van de 207 producten noemt slechts een handvol een verbruik per kat. De rest laat de rekensom aan jou.
Het weggooiadvies klopt bij silica helemaal niet
Bij Cat’s Best vonden we al dat de fabrikant het gft aanraadt terwijl Milieu Centraal dat verbiedt. Bij silica is het nog een graadje merkwaardiger, want hier spreken drie bronnen elkaar tegen — en één daarvan is de verkoper zelf.
- Vitakraft schrijft in de productinformatie bij meerdere verkopers dat de vulling composteerbaar is en bij het compost weg mag, juist omdat het puur mineralogisch zou zijn.
- Het specificatieveld op de bol-pagina van datzelfde product geeft bij “Biologisch afbreekbaar” het antwoord: Nee.
- Milieu Centraal is onverkort: alle kattenbakvulling hoort bij het restafval, niet bij het gft, niet op de composthoop, nooit door de wc.
Het gevolg zie je terug in de bol-reviews: een koper schrijft opgetogen dat het product biologisch afbreekbaar is “en het mag bij het groen afval!”. Dat is begrijpelijk — het staat immers in de omschrijving — maar het klopt niet. Kwartszand is een mineraal; het composteert niet. En zodra er kattenontlasting bij zit, geldt sowieso de restafvalregel vanwege toxoplasmose.
Kort: gebruikte silica gaat bij het restafval. Uitgebreider lees je dat in kattenbakvulling weggooien: gft, wc of restafval?
Voor wie is silica wel en niet
Wel kopen als…
- geur je allergrootste ergernis is en budget secundair
- jij of je kat luchtwegklachten heeft
- de bak in de woonkamer of slaapkamer staat
- je een kat hebt die veel graaft en grit rondgooit
- je liever één keer per twee weken de hele bak doet dan elke dag scheppen
Niet kopen als…
- je op de kosten let — dit is de duurste categorie
- je een automatische kattenbak hebt (niet klontvormend)
- je meerdere katten hebt: de standtijd stort dan in
- je kat gehecht is aan fijn zand onder de poten
- je een kitten hebt die vulling in de bek neemt
Meerdere katten: reken opnieuw
Bijna alle standtijdclaims voor silica gaan uit van één kat. Vitakraft zegt het zelf: bij meerdere katten moet de vulling vaker vervangen worden. Omdat je bij silica altijd de héle bak leegt en niet gericht schept, schaalt dat ongunstig. Twee katten kosten je bij silica ruwweg het dubbele; bij klontvormende vulling valt dat mee, omdat de schone vulling eromheen gewoon blijft liggen. Voor huishoudens met drie katten is silica in de praktijk zelden verdedigbaar. Zie ook beste kattenbak bij meerdere katten.
Veelgestelde vragen
Hoe lang gaat silica kattenbakvulling echt mee?
Fabrikanten claimen ongeveer vier weken per 5 liter bij één kat. Kopers melden in de praktijk vaak twee weken, waarna de korrels geel verkleuren en de bak volledig geleegd moet worden. Bij meerdere katten korter.
Is silica kattenbakvulling veilig voor katten?
De silicagel die in kattenbakvulling wordt gebruikt is niet-toxisch. Wel is het een harde korrel die katten soms in de bek nemen; bij kittens is dat een reden tot voorzichtigheid. Raadpleeg je dierenarts als je kat er structureel van eet.
Mag silica kattenbakvulling bij het gft?
Nee. Sommige fabrikanten noemen hun silicavulling composteerbaar, maar kwartszand composteert niet en Milieu Centraal geeft aan dat alle gebruikte kattenbakvulling bij het restafval hoort. Ook nooit door de wc.
Kan silica in een automatische kattenbak?
Nee. Automatische bakken zeven op klonten, en silica klontert niet. Je hebt daar een fijne klontvormende vulling nodig — zie de beste vulling voor een automatische kattenbak.
Waarom kleuren de korrels geel?
Dat is het ingebouwde signaal: naarmate de korrels verzadigd raken met urinezouten verkleuren ze. Zijn vrijwel alle korrels geel, dan is de vulling op en neemt hij geen geur meer op.
Welke silicavulling is de beste koop?
Op prijs per liter zijn de Lyra Pet Power Silica en de Duvo Premium Silica in de verpakking van 30 liter het voordeligst, met ongeveer €1,07 tot €1,10 per liter. Vitakraft Magic Clean is de bekendste maar met €1,52 tot €2,20 per liter duidelijk duurder.
Is silica kattenbakvulling echt stofvrij?
Minder dan de verpakking suggereert. Bij het instorten en omscheppen komt er wel degelijk stof vrij; zeven van de achttien Nederlandse beoordelingen op Zooplus noemen dat, en vijf van die zeven geven het product toch vier of vijf sterren. Tijdens het gebruik stuift het duidelijk minder dan fijne klei. Giet de zak buiten in de bak en schep een paar keer om, dan is het grootste deel eruit.
Klopt het dat 5 liter silica 20 liter klei vervangt?
Die vergelijking gaat uit van een kleiverbruik dat kleifabrikanten zelf niet hanteren. Biokat’s geeft voor zijn eigen klontvormende vulling 4,7 tot 8,8 liter per vier weken op bij één kat, niet 20 liter. Reken je met de standtijden die beide partijen zelf publiceren, dan kost silica per vier weken ongeveer hetzelfde als goede klei.
Is silica bij bol of bij Zooplus goedkoper?
Dat verschilt per merk. Vitakraft Magic Clean was op 20 augustus 2026 bij Zooplus €1,84 per liter tegen €1,52 tot €2,20 bij bol op 14 augustus; voor dat merk is bol doorgaans de goedkoopste route. De voordeligste silicavulling in beide winkels is het Zooplus-huismerk Tigerino Crystals, vanaf €1,05 per liter in het zespak. Prijzen bewegen dagelijks, dus controleer ze voor je bestelt.
Ons oordeel
Silica doet één ding beter dan elke andere vulling: geurbeheersing zonder parfum, zonder stof en zonder grit door je huis. Voor wie de bak noodgedwongen in de woonkamer heeft staan, of wie last heeft van luchtwegklachten, is dat geen luxe maar een oplossing.
Maar de zuinigheidsclaim houdt geen stand. Vier weken op één zak wordt zelden gehaald, de kosten liggen in de praktijk het dubbele van klei of hout, en bij meerdere katten loopt het snel uit de hand. Koop silica dus om wat het goed doet, niet om wat de verpakking belooft — en pak dan niet automatisch het bekendste merk, want dat is hier ook het duurste.
Vitakraft Magic Clean
De bekendste silicavulling van Nederland, 4,4/5 uit 63 beoordelingen. Stofarm, geurarm, niet-klontvormend — en de duurste van de vijf die wij vergeleken.
Verder lezen
Beste kattenbakvulling 2026 · Kattenbakvulling weggooien · Kattenbakvulling wisselen · Cat’s Best Öko Plus review · Catsan Hygiëne Plus review · Kattenbakgeur verwijderen
